Četvrtaši na ZILIK-u

Autor: Renata Sambol, 31. 1. 2020.

Na ovogodišnjem ZILIK-u, 47. po redu, sudjelovali su učenici 4.razreda naše škole.

Učenici su upoznali grafičku tehniku monotipiju.

ZILIK je tradicionalna Zimska likovna kolonija, izuzetno vrijedna i značajna djelatnost Doma za djecu Vladimir Nazor, na kojoj se kroz pet dana trajanja programa druže i surađuju mnogobrojni umjetnici i djeca. Siječanj tako u Domu postaje mjesec kreativnosti, inovativnosti, umjetnosti i prije svega mjesec suradnje i zajedništva djece i umjetnika. Manifestacija je izuzetno vrijedna jer razvija kreativnost kod djece, socijalizacijske vještine, te međusobnu suradnju dječjih Domova iz cijele Hrvatske.

Danas su se četvrtaši družili sa likovnom pedagogonjom i grafičarkom Dajanom Radoš.

Ona ih je upoznala s grafičkom tehnikom monotipije te su oni u toj tehnici trebali izraditi jednu zimsku sliku. Kod monotipije je karakteristično to što se može napraviti samo jedan otisak.

U današnjoj izradi monotipije učenici su se koristili oduzimanjem ili sklanjanjem boje. To znači da su crtali štapićima po foliji na kojoj je nanesena boja. Ti iscrtani dijelovi su u otisku ostali bez boje odnosno bijeli dok su ostale površine oko i između njih obojane.

Naučili su kako se i pravilno označava monotipija  budući se radi o jednom otisku autora.