Učenici razredne nastave obilježili 5. lipnja Međunarodni dan zaštite okoliša

Autor: Jasmina Štefan, 5. 6. 2020.

Završetkom projekta NE plastičnim vrećicama učenici razredne nastave obilježili su Međunarodni dan zaštite okoliša.

Svjetski dan zaštite okoliša obilježava se svake godine 5. lipnja na godišnjicu održavanja Konferencije Ujedinjenih naroda u Stockholmu  posvećene okolišu, na kojoj je usvojen Program zaštite okoliša Ujedinjenih naroda.

U našoj školi ovaj dan svečano smo obilježili posebnim ekološkim događajem. Tijekom ove nastavne godine s učenicima razredne nastave  provodio  se ekološki projekt pod nazivom NE plastičnim vrećicama. Osmišljenim  aktivnostima  učiteljica razredne nastave Katarine Kranjčec,Branke Grčić i Jasmine Štefan  učenici  su istraživali, bilježili, prikupljali i prezentirali informacije o utjecaju plastike na život svih živih bića.

Učenici 4. razreda s učiteljicom Renatom Sambol uključili su se oslikavanjem platnenih vrećica.

Cilj projekta bio je osvijestiti učenike i  članove njihovih  obitelji, a time i širu lokalnu zajednicu na potrebu mijenjanja navika  odabirom ekološki prihvatljivijih proizvoda.

Istražujući uporabu plastičnih vrećica učenici su zaključili kako je korištenje platnenih vrećica prihvatljiviji izbor te su i sami dizajnirali vlastite platnene vrećice koje su danas na Svjetski dan okoliša odnijeli svojim obiteljima te ih od danas mogu zajednički  koristiti.

Zadatak malih ekologa  je podsjećati roditelje da koriste ovu ambalažu, što su oni s veseljem prihvatili.

Učiteljice koje su radile s djecom vjeruju u ekološku svijest učenika i roditelja te su ponosne na njihov mali, ali važan doprinos očuvanju našeg planeta i okoliša u kojem žive.

Ovom prigodom zahvaljujemo gospođi Mihaeli Šoštarić koja je donirala platnene vrećice za sve naše učenike.