Dan sigurnijeg interneta
Autor: Kristina Dolinar, 27. 2. 2022.

Dan sigurnijeg interneta obilježavali smo tijekom cijelog ovog mjeseca i pretvorili ga u "Mjesec sigurnijeg interneta". Iako nam ova tematika prolazi svakim nastavnim satom informatike, ovaj mjesec zauzela je posebno mjesto.

Svake veljače udruženje Insafe/INHOPE uz potporu Europske Komisije organizira Dan sigurnijeg interneta kojemu je cilj promicanje sigurnije i odgovornije upotrebe online tehnologije i mobilnih uređaja, posebice među djecom i mladima. Učenici razredne nastave sudjelovali su u događajima i aktivnostima kojima su podigli svijest o sigurnosnim problemima na internetu.

„Šetnja virtualnim svijetom“ može postati itekako neugodna ukoliko nismo svjesni i sigurni kojim putem hodati. Mi biramo put kojim zajedno možemo  koračati za bolji Internet i iako se Dan sigurnijeg interneta ove godine obilježavao 8. veljače, učenici su na satima informatike svoje digitalne sadržaje o sigurnosti izrađivali sve do drugog dijela zimskih praznika. Sudjelovali su u kvizu, igrali edukativne igre, stvarali digitalne postere, bojali pristojne emotikone, gledali poučne animirane filmove, izrađivali vlastite avatare, programirali, pisali savjete i još mnogo toga.

Učenici 4. razreda sudjeluju u E - twinninig projektu "Pet koraka do istine" u koji smo uključeni već drugu godinu zaredom. Ciljevi projekta Pet koraka do istine su:
- odgovorno, moralno i sigurno korištenje informacijske i komunikacijske tehnologije
- učinkovito komuniciranje i suradnja u digitalnome okružju
- informirano i kritičko vrednovanje i odabir tehnologija i korištenje tehnologijom primjerenom svrsi
- stvaranje i uređivanje novih sadržaja te kreativno izražavanje pomoću digitalnih medija

Istraživali smo i izrađivali digitalne postere te pisali o tome koje su sve metode elektroničkog nasilja na internetu i kako ga prepoznati.