Učenici OŠ Mahično na gostovanju u Banskim Moravcima
Autor: Katarina Seljan, 29. 5. 2018.

Povodom Europskog dana Natura 2000 je 21. svibnja 2018. godine u  Posebnom botaničkom rezervatu- cret Banski Moravci OŠ Skakavac predstavila svoj dugogodišnji projekt „Zaštita i promocija creta _ Banski Moravci“.

Ovom prilikom se prezentirala novouređena šetnica i edukativna ploča na terenu. Dio ove prezentacije je suradnja osnovnih škola, pa su ovom prilikom učenici ekološke skupine Osnovne škole Skakavac sa učiteljicom kemije Blaženkom Mravunac , svojim gostima, učenicima Osnovne škole Mahično i učiteljici biologije Ljiljani Panjević prezentirali svoj terenski rad na ovom području. Učenici obiju škola su zajednički analizirali vodu potoka Utinjčice koji prolazi ovim područjem te tlo na mjestu gdje raste zaštićena biljka mah tresetar. Nakon zajedničke radionice učenici su razmijenili iskustva i družili se uz prirodne proizvode obližnjeg OPG Marinković koji promoviraju turizam u ovom kraju. Poslušali su i djelatnike Javne ustanove Natura Viva i naučili o važnosti cretnih močvarnih staništa te su dobili informaciju o Udruzi „ZUK“ koja također promovira turizam ovog kraja prevozeći turiste „Žitnom lađom“ po Kupi. Ovaj događaj su uveličali i predstavnici Hrvatskih šuma koji pomažu školi pri uređivanju ovog područja.

Obzirom da se diljem Europe na ovaj dan organiziraju različite aktivnosti za javnost kako bi ga obilježile i slavile prirodnu i kulturnu baštinu cilj ovog događaja je bio povezati učenike dviju škola, turističke djelatnike, lokalne OPG-ove i nadležne ustanove te tako više educirati javnost o našem zaštićenom području kako bi jačali odgovornu svijest o potrebi zaštite prirode i doprinijeli razvoju te promociji održivih aktivnosti malih razmjera bliskih prirodnom okolišu. Obzirom da je 2018. godina proglašena europskom godinom kulturne baštine domaćini su na terenu sve upoznali i sa nošnjama njihovog kraja u koje su bili obučeni neki učenici škole.