Terenska nastava kroz Liku
Autor: Renata Sambol, 31. 5. 2018.

Jučer su učenici razredne nastave bili na terenskoj nastavi u Lici.

Naše prvo odredište bilo je Kuterevo.Kuterevo je poznato po utočištu za medvjede koji su na neki način nastradali i izgubili kontakt sa svojim prirodnim okruženjem. O njima se brine gospodin Ivan Crnković Pavenka koji nam je ispričao sve o stanovnicima utočišta, od toga kako su dospjeli u Kuterevo, kako se hrane, koliko su stari, njihovai imena i  još mnogo toga. Medvjedi baš nisu raspoloženi za druženje te ne obraćaju pažnju na nas  ljude i gledaju svoja "medvjeđa posla". O njima se brinu volonteri iz cijelog svijeta.Mi smo svoj doprinos dali tako što smo kupili suvenire, a taj novac se  koristi kao donacija za kupnju hrane medvjedima.

Svašta smo uspjeli saznati o medvjedima, a svakako najzanimljivije je to da  su jako maleni kad  dođu na svijet, svega 350 grama, a tijekom života vrlo brzo dostignu veliku težinu.

Nakon Kutereva,malo smo se hladili na Majerovom vrilu u Sincu kraj Otočca. Majerovo vrilo je jedan od izvora rijeke Gacke. Zanimljivo je da rijeka Gacka ima više izvora, a u Majerovom vrilu izvire  čak na dubini od 98 metara pod zemljom. Vrlo je hladna,svega oko 10ak stupnjeva i ljeti i zimi.

Kako je rijeka Gacka poznata po pastrvama, svoje znanje o pastrvi i bijelom riječnom raku  proširili smo u Hrvatskom centru za autohtone ribe i rakove krških voda u Ličkom Lešću. Na žalost kiša nas je omela u razgledavanju samog ribogojilišta.

Terenska nastava ne bi bila nastava bez tjelesnog .Na kraju smo se igrali na dječjem igralištu pri povratku u Mahično.