Međužupanijska GLOBE smotra
Autor: Gorana Simić Vinski, 13. 3. 2017.

U petak, 10. 3. je u našoj školi drugu godinu za redom održano  Međužupanijsko GLOBE natjecanje u kojem sudjeluju OŠ i SŠ iz dijela Primorsko-goranske, Zagrebačke i naše županije.

GLOBE program u Republici Hrvatskoj provodi se od 1997. godine a glavni pokrovitelj programa je NASA, USA. U taj  internacionalni program uključeno  je više od 100 zemalja iz cijelog svita.

Program obuhvaća svakodnevna atmosferska, hidrološka, fenološka, biometrijska i pedološka mjerenja te učenici i njihovi mentori tijekom godine mjere navedena mjerenja, bilježe opažanja u okolišu i svakodnevno šalju podatke u GLOBE svjetsku bazu podataka. Ona pruža uvid u sva mjerenja u svijetu te se na taj način može surađivati sa znanstvenicima iz navedenih struka. Na temelju cjelogodišnjeg rada učenici izrađuju projekte za državnu  GKOBE smotru i natjecanje.

Od srednjih škola sudjelovale su Gimnazija Karlovac, Srednja škola Jastrebarsko te Šumarska i drvodjeljska škola Karlovac a od osnovnih škola OŠ Banija, Oš Barilović, OŠ Cetingrad, OŠ Draganići, OŠ Dubovac, OŠ Fran Krsto Frankopan, Brod na Kupi, OŠ Ljubo Babić, Jastrebarsko te škola domaćin OŠ Mahično.

Međužupanijsko povjerenstvo za Državnu smotru i natjecanje koje će se održati u Zadru od 15.-17. predložit će  slijedeće škole koje su postigle najbolje rezultate, a to su ovim redom:

1. OŠ Banija 88,37 bodova
  2. OŠ Dubovac 84,99 bodova
  3. Šumarska i drvodjeljska škola Karlovac 78,56
  4. OŠ Ljubo Babić, Jastrebarsko  75,67
  5. OŠ Mahično 74,57 bodova
  6. OŠ Draganići 70,65
  7. OŠ Cetingrad 69,21
  8. Gimnazija Karlovac 68,87
  9. Srednja škola Jastrebarsko 51,57

Čestitam našim GLOBE-ovcima i njihovoj voditeljici LJiljani Panjević na postignutom uspjehu i uloženom ogromnom trudu.