Utorak 24.3.2020.
Autor: Branka Grčić, 24. 3. 2020.

Slikovni rezultat za clipart winter  Zima se vratila, ali mi ćemo u proljetnom tonu

Dijeljenje brojeva – ponavljanje

- ponoviti što je dijeljenje, kako se zovu brojevi u dijeljenju (možeš ponoviti i nazive brojeva u množenju)

- otvoriti link https://www.e-sfera.hr/dodatni-digitalni-sadrzaji/d4115a14-8964-40be-a0f9-b61a72d3a7a8/assets/interactivity/primijeni_znanje_2/index.html

- riješiti zadatke u zbirci zadataka str.70. i 71. svi zadaci

HRVATSKI JEZIK

Tamara Vrbanović: Proljetno sunce (čitanka str.104.)

- pročitati priču, naučiti izražajno čitati

- u pisanku zapisati: naslov, ime i prezime književnice, vrsta književnog teksta, nepoznate riječi (potraži objašnjenje i zapiši), tema (o čemu govori priča); pokušaj zapisati redosljed događaja (plan priče)

- riješi zadatke 1.do 15. – odaberi koji ti se sviđaju i riješi ih; pazi na urednost u pisanju, a posebno pazi na pravopisna pravila

PRIRODA I DRUŠTVO

Iako vremenske prilike ne pokazuju da je stiglo proljeće, upoznat ćemo kako izgleda kad proljeće stigne u zavičaj. Vjerujem da će za koji dan proljeće zasjati u punom sjaju, pa će nam biti lakše učiti o njemu.

- proljeće počinje 21.ožujka, traje do 20.lipnja

- odgovori na pitanja iz udžbenika str.84.

TZK

Oponašanje kretanja životinja i različitih ljudskih djelatnosti (improvizacija koreografije); Preskoci kratke vijače u kretanju

• Vježbaj uz medvjeđu pjesmicu. https://www.youtube.com/watch?v=v_U7ERmMGzU
  • Igraj igru Kipići, kipići s braćom ili sestrama. Zadajte jedni drugima pretvaranje u životinju po želji. Na primjer, Kipići, kipići, pretvorite se u mačku.
  • Preskači vijaču. Prati svoje postignuće. Koliko si puta bez greške preskočio/preskočila?
  • Igraj igru Pantomima. Pantomimom (samo pokretima) pokaži rad ljudi tijekom proljeća. Neka brat ili sestra pokuša pogoditi što si pokazao/pokazala.
  • Sve igre možeš igrati s ukućanima.
  • Samovrednovanje. Pokaži ukućanima palac gore ako ti se svidjela današnja nastava TZK-a ili palac dolje ako ti se nisu svidjeli današnji motorički zadaci.

ŽELIM ZNATI VIŠE

Vodeni pokus: Voda koja bježi

Danas ćeš napraviti jedan pokus. Proučit ćeš može li voda bježati.

Za pokus pripremi:

• dvije čaše vode,
  • jednu praznu čašu,
  • dva papirnata ručnika (ili komada toalet papira),
  • boju za kolače.

Upute za rad:

1. Napuni dvije čaše vodom.

2. U njih nakapaj nekoliko kapi boje za kolače. Boje mogu biti i različite: plava i žuta, crvena i žuta ili crvena i plava. Ako nemaš ove boje, upotrijebi one koje imaš. Ne moraš kupovati.

3. Papirnati ručnik zaroni jednim krajem u čašu vode, a drugim krajem u praznu čašu.

4. Promatraj cijeli dan što će se događati. Budi strpljiv/strpljiva!

5. Što uočavaš?

6. Fotografiraj pokus i pošalji mi.

7. Zaključimo: Na ovaj način voda iz korijena biljke putuje stabljikom do cvijeta. Na isti način i grah koji ste posadili crpi vodu iz zemlje kada ga zaliješ.

• U priloženim dokumentima ima još dodatnih zadataka pod nazivom „Boravak“

Boravak.pdf (822.73 KB)