Razredne obavijesti
Srijeda, 8.4.2020.
Autor: Katarina Kranjčec, 7. 4. 2020.

Novi dan, nove aktivnosti. Zanima li vas što? ... Pogledajte!

VJERONAUK – TJEDAN PONAVLJANJA

Draga djeco!

Tako bih vas htjela vidjeti, moliti s vama, razgovarati, crtati, pjevati…

Jako mi nedostajete! Svi!

Jako me zanima jeste li vrijedni? Molite li redovito? Na koji način pomažete svojim bližnjima?

Razveselilo bi me kada bih mogla vidjeti vaše radove, stoga molim vas i vaše roditelje da mi poslikaju kako ste bili vrijedni – što ste pisali i rješavali. Radujem se vašim radovima!

Moj mail: klara.cohan@skole.hr

Kroz Veliki tjedan više molite, razmišljajte o Isusu, o njegovim teškim trenucima, o izdaji njegovog prijatelja Jude, o njegovoj smrti na križu. A onda, u nedjelju prestaju tuga i žalost. U  nedjelju je najveći dan za nas vjernike. U nedjelju slavimo Isusovu pobjedu.

Slavimo najveći kršćanski blagdan – Uskrs. Isus je uskrsnuo! Pobijedio je smrt. I vi imate zadatak širiti radost oko sebe i širiti radosnu vijest o Isusovom uskrsnuću.

ZA ONE KOJI ŽELE VIŠE:

Trebate nekoliko grančica od kojih ćete napraviti 3 križa, nekoliko kamenčića, trave ili mahovine i stari tanjur, drvenu dasku ili teglu. Umjesto Isusova groba možete staviti staru teglicu za cvijeće, napraviti grob od kamenčića ili ga napraviti od malo glinamola ili zemlje. Treba vam još kamen kojim ćete zatvoriti Isusov grob a možete ga pronaći u prirodi.

Evo nekoliko primjera:

SRETAN I BLAGOSLOVLJEN USKRS ŽELI VAM VAŠA VJEROUČITELJICA. NEKA KRISTOV MIR UĐE U VAŠE OBITELJI, A USKRSNA RADOST VODI VAS U SVIM ŽIVOTNIM SITUACIJAMA.

SRETAN USKRS!

Vjeroučiteljica Klara

Pogledajte crtić!

ISCJELJENJE NAŠEG SRCA

Ako netko želi:

HRVATSKI JEZIK

U svojim čitančicama na 52. strani pronaći ćete IGROKAZ pod naslovom Zaboravljivi zeko.

Igrokaz pročitajte jednom u sebi, a potom nekoliko puta na glas.

Kada ste sigurni da to dobro zvuči otvorite svoje pisanke A i napišite: ZABORAVLJIVI ZEKO- igrokaz

Kako biste vježbali pisanje na pitanja (5) koja se nalaze ispod igrokaza odgovorite potpunom rečenicom u vašu pisanku A. Prilikom pisanja pazite da slova budu lijepo oblikovana, da ne prelaze crtovlje i nikako nemojte zaboraviti znak na kraju rečenice. Bez znaka to ne bi bila rečenica.

Tko bude htio na ovotjednom Zoom druženju može nam s prijateljem/prijateljicom pročitati igrokaz.

LIKOVNA KULTURA

Na HRT 3 pričali su vam o osnovnim i izvedenim bojama, ali vi to već sve znate. Pričali su i o RITMU u likovnoj umjetnosti i matematici.

Par zanimljivosti o jajima:

Egipćani su u dalekoj prošlosti vjerovali da se Zemlja izlegla iz jajeta. Mnoge drevne priče i mitovi počinju tako da je u početku postojalo jaje iz kojeg se stvorio svijet.

U vrijeme Uskrsa mnogi ljudi ukrašavaju jaja koja zovu pisanice.

Volite li jesti jaja? Na koji način? Čija jaja jede najveći broj ljudi? (kokošja)

Osim kokoši, jaja nese i druga perad kao što su guske, patke i pure, ali mnoge ptice. Zbog toga su jaja različite veličine, boje i oblika. Neka su okrugla, a neka duguljasta. Smatra se da šiljasta i izdužena jaja nesu ptice koje puno lete. Sova nese jaja oblika globusa. Ptica šljuka nese šiljasta jaja poput kapi kiše. Najmanja ptica kolibrić nese jaja veličine tic-tac bombona. Guščja jaja su dva do tri puta veća od kokošjih. Noj nese vrlo velika jaja. Jedno nojevo jaje je dovoljno za obrok četveročlanoj obitelji.

Jaje je vrlo vrijedna i zdrava namirnica.

Zanimljiva izgleda su prepeličja jaja koja su pet puta manja od kokošjih jaja. Po sebi imaju tamnosmeđe točke i mrljice različita oblika. Kosova jaja su zelenkasta sa smeđim točkama i mrljama.

Vaš likovni zadatak je ili napraviti vjenčić za vrata kako ste vidjeli na HRT 3 ili nacrtati flomasterom jednu veliku pisanicu. Kada kažem veliku, zaista to i mislim, preko cijelog papira. Zatim tim istim flomasterom (najbolji bi bio crni) pisanicu podijeliti na male dijelove, a potom te male dijelove obojati osnovnim (crvena, plava, žuta) ili izvedenim (ljubičasta, zelena, narančasta) bojama. Paziti treba da prilikom bojanja ostvarite RITAM (uzorak koji se ponavlja).

TJELESNA I ZDRASTVENA KULTURA

*SADRŽAJ S HRT 3- za one koji žele još