Razredne obavijesti
Srijeda, 15.4.2020.
Autor: Katarina Kranjčec, 14. 4. 2020.

Dobar dan, dragi MOJI! Novi zadatci su pred vama :-)

VJERONAUK

Draga djeco! Proslavili smo najveći kršćanski blagdan – Uskrs. Uskrs svečano slavimo u crkvi, no ove godine smo ga slavili samo u našoj obitelji. U udžbeniku, na str. 76 i 77 pogledajte kako  obitelj odlazi u crkvu, a nakon svete mise se okuplja oko obiteljskog stola.

ZADATAK:

•Nacrtati kako ste proslavili Uskrs u svojoj obitelji (kako ste bojali pisanice, kuhali šunku, ukrašavali stol, molili kod stola, radosno se družili…). Ima toliko toga. Vi izaberite ono što vam je bilo najljepše i najdraže ovog Uskrsa i to mi nacrtajte.

•Riješiti radnu bilježnicu, str. 57 i 58.

HRVATSKI JEZIK

NAPISANE RIJEČI POVEŽI PREMA SMISLU (npr. mama Marija), ZAPIŠI U PISANKU A.

Ovaj puta piši malim i velikim slovima, dobro obrati pažnju gdje je veliko početno slovo!

VELIKO POČETNO SLOVO

mama                                                ujna

Ivan                                                   Marija

ujak                                                   Vesna

Helena                                              Josip

teta                                                    Franjo

djed                                                   Milka

baka                                                  tata

Danas ćemo se pozabaviti pisanjem velikog početnog slova.

Pričali smo u školi kako se prvo slovo imena i prezimena uvijek piše velikim početnim slovom.

Imena naseljenih mjesta pišemo velikim početnim slovom (Mahično, Brodarci, Donje Pokupje, Kalinovac, Tuškani, Levkušje).

Početak rečenice također pišemo velikim početnim slovom.

Poslušajte polazni tekst na poveznici koju dijelim s vama ili ga sami pročitajte u vašim početnicama na 128. strani.

Nakon što riješite sve zadatke u pisanku A još napišite (koristite crvenu bojicu za pisanje VELIKOG POČETNOG SLOVA).

IMENA I PREZIMENA LJUDI    Jelena Kovač    Marko Jurić    Matea Lovrić

IMENA NASELJENIH MJESTA     Split     Zagreb    Osijek

PRVA RIJEČ U REČENICI    Ide u prvi razred.

Prilažem i prezentaciju koja može pomoći prilikom učenja. Oni koji riješe zadatak iz prezentacije (prepisivanje rečenica u pisanku A) neka mi pošalju fotografiju napisanog, bit će nagrađeni bilješkom u e-dnevniku.

LIKOVNA KULTURA

Je li tvoja ulica ravna ili vijuga? Kako su razmještene kuće uz prometnicu? Kakvog su oblika i veličine? Ima li u tvojoj ulici drveća, ukrasnog grmlja ili cvjetnih gredica? Ima li dovoljno drveća ili je tek ponegdje neko stablo? Kako krošnje drveća u tvojoj ulici izgledaju ujesen, jesu li zelene ili u šarenim jesenskim bojama? Kakvog su oblika krošnje? Jesi li zadovoljan/zadovoljna izgledom svoje ulice? Što joj nedostaje? Što bi po tvojem mišljenju trebalo promijeniti ili dodati da tvoja ulica bude još ljepša i ugodnija za život? Predloži.

Promotrite sliku Friedensreicha Hundertwassera Zeleni grad.

Razgovor o slici započinjemo uobičajenim pitanjem koje se odnosi na opažanje i opisivanje onoga što vide. Opiši što vidiš na slici? Koje oblike najprije uočavaš? Što je prikazano kružnim oblicima? Koja boja prevladava? Gdje su smještena stabla? Vidiš li kuće? Kako su one poredane? Uočavaš li što neobično u ovako prikazanim ulicama? Što? Imaju li te kuće krovove poput naših? Kakvi su krovovi ovih kuća? Što raste na ovim krovovima? Zamisli što bismo vidjeli da gledamo ovaj grad iz zraka, ako su i ulice i krovovi zeleni? Što misliš postoji li ovakav ili sličan grad? Je li tko vidio primjerice, zeleni, travnati krov na nekom parkiralištu za automobile? Razmisli, što nam poručuje ova slika?

ZADATAK:

Osmisli svoju ulicu s puno drveća, ukrasnog grmlja i cvijeća. Slikaj različitim plohama kolaž papira različitih boja i oblika, ako nemaš papira u boji nacrtaj ulicu koristeći flomastere ili drvene bojice.

Za prikazivanje kuća oblici mogu biti četvrtasti, a za prikazivanje drveća i grmlja krugovi.

Cvijeće možeš prikazati slobodnim likovima. Odaberi oblik kojim ćeš prikazati ulicu. Razmisli koje ćeš boje papira odabrati za ono što želiš prikazati (stabla, kuće, grmlje, cvjetne grmove, kolnik, pločnik…). Kao podloga može se upotrijebiti crni papir.

Fotografije radova poslati do 21.4.2020.

TJELESNA I ZDRASTVENA KULTURA

Nadam se da ste se dobro razgibali, a ako niste pravi je trenutak za to. Nakon razgibavanja cijelog tijela današnji su zadatci

*Preskakivanje kratke vijače sunožno u mjestu

*Penjanje i silaženje po ljestvama ili nekom stablu u blizini kuće