Ovaj mjesec: 2000

PONEDJELJAK, 18.5.2020.
Autor: Valentina Bukovšek, 18. 5. 2020.

POZDRAV DJECO U NOVOM RADNOM TJEDNU. nADAM SE DA STE LIJEPO PROVELI DAN S OBITELJI.

1. RAZRED

HRVATSKI JEZIK- Jesi li ikada učinio neko dobro djelo? Kome si pomogao' Što za vas znači dobro djelo? Možete li vi kao djeca činiti dobra djela? Naravno da možete. Kad god pomognete nekome od svojih ukućana ili prijatelja učinili ste dobro djelo. U vašim čitančicama na stranici 46,47 nalazi se priča Dobro djelo. Pažljivo pročitajte priču više puta. U bilježnicu napišite

DOBRO DJELO

VALENTINA OSEJEVA

Odogovori na pitanja u bilježnici:

1. Nabroji likove u ovoj priči.

2. Je li Jurica učinio koje dobro djelo u priči?

3. Od koga je Jurica zatražio savjet?

4. Jesi li ti nekome učinio dobro djelo?

5. Zašto je važno činiti dobra djela?

LIKOVNA KULTURA- Susreli ste se već mnogo puta sa slikovnicama. Kako izgledaju? Imaju mnogo slika i nešto malo teksta priče koji odgovara slici. I u vašim čitančicama je slično. Kad čitamo novu priču ili pjesmu uz nju uvijek stoji slika koja ju opisuje. Vaš je današnji zadatak naslikati ilustraciju za današnju priču iz hrvatskog jezika Dobro djelo. Napisat ću vam dio priče koji morate naslikati.

" KAKO BI BILO KAD BI BAKU NAPALI VUKOVI, A JA IH SVE POSTRIJELIO?˝ ILI

"KAKO BI BILO KAD BI ŠARKO PAO U BUNAR ,A JA GA IZVUKAO?˝

Odaberite jednu rečenicu koju želite oslikati i naslikajte ilustraciju. Otavite mjesta na vrhu ili dnu papira i prepišite rečenicu velikim tiskanim slovima.

ENGLESKI JEZIK- Dragi đaci prvaci,

evo i vaših ovotjednih zadataka:

• Ponoviti nazive za životinje
  • Poslušati (pomoću „munjice“) pjesmicu Ba-ba black sheep
  • Naučiti pjevati pjesmicu. Sigurna sam da ste ju već čuli u crtićima.
  • Riješiti 2. zadatak u radnoj bilježnici na 65. str.
  • Prepisati u pisanku:

JUST LIKE ME

RIDE = JAHATI

SWIM = PLIVATI

RUN = TRČATI

HOP = SKOČITI

• Riješiti 1. zadatak na 67. str.

Pozdravlja vas teacher Sanja!

Poštovani roditelji,

Ako ste u mogućnosti preuzmite na mobitele aplikaciju e-sfera. Pomoću nje možete skenirati „munjice“ u udžbeniku i na taj način slušati pjesmice i priče, ali i čuti izgovor riječi iz lekcija. Hvala.

2. RAZRED

HRVATSKI JEZIK- Volite li boraviti u VODORAVNOM položaju? Znate li što to znači?? Kažemo da smo vodoravno kad ležimo. Vodoravno se zapravo krećemo s lijeva na desno ili obratno. A OKOMITO? Okomito stojimo. Ili se krećemo gore dolje.

U vašim čitankama nalazi se priča Vodoravno i okomito na stranici 187. Pažljivo pročitaj priču više puta. A zatim odgovori na pitanja na stranici 188, 189.

LIKOVNA KULTURA-

Što znate o vrganjima? Vrganji se smatraju vrlo cijenjenim i ukusnim gljivama. One su kod nas najomiljenije i najrasprostranjenije gljive. Rastu u crnogoričnim, bukovim i hrastovim šumama. Ljudi ih pripremaju i jedu na različite načine. Sezona branja, točnije skupljanja vrganja počinje u svibnju i traje do studenog. Njihovom rasu pogoduje sunce i kiša. Vrganj ima debeli stručak i naraste do 20 cm. Klobuk može biti mali, ali i dosta širok (od 5 do 30 cm). Ovisno gdje raste, klobuk može biti svijetlosmeđe do tamnosmeđe boje.

Usporedi veličinu stručka i klobuka.

Od aluminijske folije oblikuj dva vrganja, veći i manji. Prvo oblikuj stapku. Zatim od većeg presavijenog komada folije oblikuj klobuk tako da foliju staviš na vrh stapke i rubove folije presaviješ prema stapci rukom stišćući foliju uz stapku. Ukoliko želiš deblji i veći klobuk, sve ponovi s novim slojem folije. Uz veći vrganj na isti način oblikuj i jedan manji.

Dragi drugašići,

vaši zadaci su:

1. Ponoviti nazive za hranu i obroke od prošlog tjedna
  2. Napisati u pisanku:

Days of the week

( Dani u tjednu)

Monday – ponedjeljak

Tuesday – utorak

Wednesday – srijeda

Thursday – četvrtak

Friday – petak

Saturday – subota

Sunday – nedjelja

think – razmišljati

count – brojati

pack – pakirati

swim - plivati

suitcase – kofer

garden – vrt

1. Naučiti dane u tjednu.
  2. Poslušati priču Tracy is thinking about the holidays ( 62. i 63. str. u udžbeniku)
  3. Naučiti čitati priču.
  4. Riješiti 64. i 65. str. u radnoj bilježnici.

Puno pozdrava od teacher Sanje!