Nastava 27.3.2020.
Autor: Draženka Jančić, 27. 3. 2020.

Evo nas na kraju tjedna! Dobro se odmorite i družimo se opet od ponedjeljka!

TREĆI RAZRED

HRVATSKI JEZIK

Pronaći na str.131. u udžbeniku priču Što žubori potočić. Odgovoriti na pitanja uz priču.

PRIRODA I DRUŠTVO

Pročitati tekst pod naslovom Vode stajaćice na str.54. i 55. Odgovoriti u bilježnicu na pitanja iz udžbenika na str.55.

ČETVRTI RAZRED

HRVATSKI JEZIK

Pronaći u čitanci priču Voda u mom srcu,na str.137. Poslušati snimku priče,pročitati ju još jednom u sebi i zatim odgovoriti na pitanja uz priču, od 1. do 13.pitanja.

/upload/os-mahicno/images/newsimg/1477/File/voda%20u%20mom%20srcu.m4a

Valerija: Poslušaj tekst a zatim pročitaj tekst priče i odgovori na prvih 5 pitanja iz udžbenika na str. 138. i 139.

Voda u mom srcu

U školi smo pričali o zaštiti prirode ,a to je jako važna tema. Učiteljica nam je rekla da zagađivanjem ljudi mogli uništiti cijelu Zemlju.

A Zemlja je jedino mjesto gdje ljudi mogu živjeti. Pomislio sam da bismo mogli preseliti na Mars. Tada bi bili Marsovci a ne Zemljani, što bi bilo blesavo.

Učiteljica je rekla da je Zemlja slična nama. U njoj kao i u nama ima 70 posto vode. Vodu ljudi smatraju izvorom života. Djeca naše dobi imaju oko 20 litara vode u tijelu.

Nije mi to baš bilo jasno i pitao sam mamu:

„ Je li istina da u meni ima 20 litara vode?“

„ Pa tu negdje.“

„Zašto se onda ne razlijem po parketu i pločicama?“

Mama reče nasmijano: „Ludice, voda je dio tvoje krvi, srca i kostiju. Veći dio tvoga mozga zapravo je voda.“

„Što?!“ šokirano sam otrčao u sobu i ljutito zalupio vratima. Moj mozak nije vodenast i točka.

Mama me je tješila da ja volim kolače u kojima ima mlijeka a u mlijeku vode. Nisam se dao utješiti. Mama mi je ponudila puding za večeru. Baš kao Garfildu lazanje puding je bio moja slabost. Pristao sam pojesti malo ali sam pojeo tri porcije pudinga od riže.

Shvatio sam da ako se voda zagadi krave neće imati što piti, neće biti mlijeka a ni pudinga. Bila bi to prava ekološka katastrofa!

Odlučio sam spasiti potok koji je tekao u blizini i bio pun smeća od plastičnih vrećica do zahrđalih štednjaka. Izradio sam transparent i odnio ga do potoka. Rekao sam gospodinu koji me pitao što nosim: „Poruku za takve kao što ste vi!“ Raširio sam transparent na kojem je pisalo: VODA JE IZVOR PUDINGA!

PRIRODA I DRUŠTVO

U udžbeniku na str. 10. i 11. pročitati tekst pod naslovom Sunce. Odgovoriti na pitanja sa str.11. u bilježnicu i napraviti pokus sa str.11.