Nastava 31.3.2020.
Autor: Draženka Jančić, 31. 3. 2020.

Dobro jutro! Evo naših današnjih zadataka!

TREĆI RAZRED

HRVATSKI JEZIK

Ponavljamo pravila pisanja velikog početnog slova. Pročitati još jednom pravila o pisanju velikog početnog slova u udžbeniku na str.137. Odgovoriti na 11.,12. i 13.pitanje u udžbeniku.

MATEMATIKA

Ponovit ćemo Dijeljenje višekratnika broja 10 s 10 i višekratnika broja 100 sa 100. U radnoj bilježnici riješiti na str. 47. sve zadatke. Prije rješavanja ponoviti pravila o dijeljenju s brojem 10 i 100 u udžbeniku na str.51.

PRIRODA I DRUŠTVO

Ponoviti iz udžbenika o vodama stajaćicama na str.54. i 55. Riješiti u vježbenici na str. 71. i 72. zadatke od 1. do 5.

ČETVRTI RAZRED

HRVATSKI JEZIK

Danas ćemo čitati priču Fabijana Lenka: Pitanje za majstora u udžbeniku na str.110. Prvo poslušajte video zapis:

Odgovori na pitanja uz tekst od 1. do 14.na str.112.,113. i 114.

Valerija: Evo tekst za tebe. Riješi od 1. do 5. pitanja iz udžbenika na str.112.

Pitanje za majstora

Bilo je 8 sati. Profesor Horvat ušao je u razred i zaurlao: „Tišina! Brbljanje prestajanje – ha… hm … Prestanite brbljati! Sjednite!“

Detektivi učenici poslušaju i sjednu na stolice. Franjo i Tanja sjednu zajedno u drugu klupu. Potajno se nasmiju jedno drugome. Jezične zavrzlame njihovog profesora uvijek su prava poslastica.

„Dragi moji“ govorio je profesor šetajući „danas sam vam donio nešto posebno. To će od vas napraviti prave detektive.“ Izvadi komad papira i reče: „Tu je!“

„Vidim samo komad papira, profesore“ dobaci Franjo. Nekoliko se učenika nasmije.

„Prespaž ,brbljastat  pažnja! Ma ne, prestanite brbljati! Tišina sada! Neću više trpjeti prekidanje!“ Tanja se cerekala. „Tanja, smiri se! A sada ušite naćuljavi – ah, hm naćulite uši! Danas ću vam postaviti majstorsko pitanje. Nalazi se na ovom papiru.

Jedne sparne ljetne večeri, malo prije ponoći, začuje Marta Milić sumnjive zvukove na ulici. Iziđe na balkon. Vidi da je izlog dućana sa skupocjenim nakitom razbijen. Vlasnik mu je gospodin Mlinarić. Iz dućana je izjurio mali, mršavi čovječuljak s bradom. Uskočio je u kombi i odjurio. Zbog ulične lampe uspjela je vidjeti da je registracija tamnog vozila započinjala slovima DH. Pozvala je policiju. Policija je odmah blokirala sve ulice. Za četvrt sata kasnije imali su 4 sumnjivca:

1.    Gospodin Ante Antić zaustavljen je u tamnosivom kombiju, registarskih oznaka DH – KL 17. Visok je metar i osamdeset, ima bradu.

2.    Gospodin Teo Babić zaustavljen je u crvenom kombiju, registarskih oznaka DH – HL 414. Visok je metar i sedamdeset, mršav je i ima brkove.

3.    Gospodin Tin Marušić je vozio tamnoplavi kombi, registracijskih oznaka DH – AB 578. Visok je metar i šezdeset, mršav je i ima bradu.

4.    Gospodin Pavao Višnjić vozio je svjetlo smeđi kombi, registarskih oznaka DH – PK 21. Visok je metar i sedamdeset, mršav je i ima bradu i brkove.

Profesor je odložio papir. „Ha, ovo je orahasti tvrdi, zar ne?“ Zatim se ispravi: „Tvrd orah, mislio sam. Tko je od vas detektiv majstor neka na komad papira napiše točno rješenje i donese ga ovamo.“

Tanja i Franjo su već znali rješenje.

Tko je od četiri sumnjivca provalio u dućan gospodina Mlinarića?

MATEMATIKA

Danas još ponavljamo pisano množenje. U bilježnicu napišite naslov Ponavljanje pisanog množenja i riješite zadatke sa slike.

Valerija: Pronaći u zelenoj vježbenici na str. 48. naslov Pisano množenje višeznamenkastog i jednoznamenkastog broja(umnožak broja tisućica veći je od 9). Riješiti zadatke 1.,2. i 3.

Primjer kako rješavamo:

PRIRODA I DRUŠTVO

Ponoviti iz udžbenika na str. 10. i 11. što znamo o Suncu i riješiti zadatke u radnoj bilježnici od 1. do 6. na str.11. i 12.