Nastava 5.5.2020.
Autor: Draženka Jančić, 5. 5. 2020.

Dobar dan svima! Napravite današnje zadatke ali nemojte zaboraviti i na igre u prirodi!

TREĆI RAZRED

HRVATSKI JEZIK

Danas ćemo upoznati priču Plavo iznenađenje, Marina Gabelice. Pročitaj priču na str. 182. i 183. u udžbeniku i odgovori na prvih 10 pitanja.

David: Pronađi u udžbeniku sa slovima pjesmu Zita pred semaforom na 102.str. Poslušaj zvučni zapis koji ću ti poslati u poruci i još jednom sam pročitaj pjesmu. Odgovori na pitanja uz pjesmu a zatim napiši slovo Z u 1. zadatku na str.104.

MATEMATIKA

Ponavljamo i dalje pisano množenje. Riješi zadatke iz udžbenika na str.58. od 5. do 7. te u radnoj bilježnici od 4. do 7. na str.53.

David: Riješi u zbirci zadataka na str.52. 1.,2.,4. i 5. zadatak.

TJELESNA I ZDRAVSTVENA KULTURA

Radi vježbe uz tv nastavu a zatim kad završiš sa zadacima izađi u dvorište i poigraj se loptom, preskači vijaču ili vozi bicikl a možeš i sve nabrojeno.

GLAZBENA KULTURA

Prati tv nastavu.

ČETVRTI RAZRED

HRVATSKI JEZIK

U udžbeniku na str.200. pronađi priču Žabokrečina, Vjekoslave Huljić. Poslušaj ponovno zvučni zapis priče zatim odgovori na pitanja od 13. do 19. i na 22. u udžbeniku.

Valerija: Evo ti tekst nakon što poslušaš zvučni zapis. Odgovori na pitanja od 9. do 13. i na 22.pitanje.

Žabokrečina

Žvakala žaba lopoč na kojem je čučala. Toliko ga je nagrizla da je pala u baru.

Ispružila se koliko je duga, široka i krakata.

- Život mi je, ajme i kuku, sama žabokrečina – žalosno zakrekeće plivajući u ljigavoj baruštini.

-Danas si gore, sutra dolje … - skidala je travu sa plivaće kožice.

Naruga joj se žabac sa susjednog lopoča.

-Što radiš, ženska glavo? Ti nespretna, slinava, najobičnija punoglavko!

-Tko mi se javlja, običan babac? Ni ž od žapca! Gledaj svoj posao. Krekeći negdje drugdje. Nemam za takve vremena.

- A imaš vremena za žvakanje lopoča. Linija ti je opasno ugrožena. Šira si nego što si duga! – rugao joj se babac.

-Makni mi se s očiju! – zakrekeće žaba.

-Dobro kad tako želiš! – reče žabac.

Uhvatio je vodenog kukca i odskočio daleko u trstiku. Žaba je bila usamljena pa je opet počela žvakati lopoč. Odjednom onaj žabac zakrekeće  i padne u vodu pred nju te zapluta kao da je mrtav. Žaba skoči za njim i izvuče ga van. I da mu umjetno disanje.

-I mene bi pojela…- naruga joj se žabac. Žaba se zazeleni i opali mu pljusku.

-Hej, nisam mislio ozbiljno sve što sam rekao! Ja te … Ja te samo … volim! Bez tebe mi je život sama žabokrečina!

-A ono da sam punoglavka?

-Pa dao sam ti kompliment da si mlada!

Žaba se osjećala mlado, sretno i zadovoljno.

Sretan žabac grleći je snažnim krakom reče: -Dođi, idemo u restoran. Nude sve moguće specijalitete osim…

-Žabljih krakova!- zagrljeni zakrekeću u glas.

Vjekoslava Huljić

MATEMATIKA

I dalje ponavljamo izračunavanje površine pravokutnika i kvadrata. Prepišite u bilježnicu naslov slike i riješite zadatke u bilježnicu. Ne trebate crtati pravokutnike i kvadrate.

Valerija: Danas učimo izračunati opseg kvadrata. Postupak je sličan kao i kod pravokutnika.

Napiši naslov u bilježnicu Opseg kvadrata

Nacrtaj zatim kvadrat duljine stranice 6 cm. I ispod napiši:

Riješi u udžbeniku Moj mali matematički svijet II zadatke na str. od 113. do 116.

TJELESNA I ZDRAVSTVENA KULTURA