Nastava 15.5.2020.
Autor: Draženka Jančić, 15. 5. 2020.

Dan po dan i evo kraja još jednog tjedna! Riješite zadatke i uživajte u vikendu!

TREĆI RAZRED

PRIRODA I DRUŠTVO

U srijedu smo učili o zaštiti i čuvanju okoliša te o zaštićenim biljnim i životinjskim vrstama. Pogledajte i pročitajte o tome još jednom u udžbeniku na str.78. i 79. a zatim odgovorite na pitanja iz radne bilježnice na str.85. i 86.

David: Odgovori na 5. i 6. pitanje iz radne bilježnice na str.86.

HRVATSKI JEZIK

Prisjeti se  nekog dječjeg filma kojeg smo gledali u školi ili koji si gledao kod kuće. Napiši naslov filma u pisanku i u nekoliko rečenica napiši kratki sadržaj filma(4 - 5 rečenica). Ako imaš mogućnost pogledati neki pogledaj ga pa piši o njemu(mislim na igrani film kao što su Vlak u snijegu,Duh u močvari,Zagonetni dječak ...)

David: U udžbeniku sa slovima na str.116.pronađi slovo DŽ. Napiši ga u 1.zadatku, pročitaj riječi i rečenice u 3.zadatku a zatim u pisanci napiši cijelu stranu kod slova .

LIKOVNA KULTURA

Pratite upute na tv nastavi i zatim izradite narukvicu prijateljstva ako možete a ako ne onda ju nacrtajte.

ČETVRTI RAZRED

PRIRODA I DRUŠTVO

Danas ćemo učiti o moru. Pronađite u udžbeniku na str.90.naslov More. Pogledajte kratki video ali samo sadržaj Prirode i društva,ostalo ne trebate.

Pročitajte zatim tekst u udžbeniku i odgovorite na pitanja u radnoj bilježnici na str.118. i na 7.zadatak na 120.str. Pomoć za rješavanje 7.zadatka imaš u udžbeniku na str.92. i 93.

Ako želite riješite same kviz na ovoj poveznici:

HRVATSKI JEZIK

Danas čitamo priču Baka pričalica,Blanke Dovjak - Matković na str.245. u udžbeniku. Poslušajte prvo zvučni zapis:

Pročitaj još jednom sama a zatim odgovori do 9.pitanja u udžbeniku.

Valerija:poslušaj zvučni zapis, pročitaj svoj prilagođeni tekst i odgovori na prva četiri pitanja na str.246.

Baka pričalica

Nesumnjivo, Vedran voli svoju baku.

Dok je bio manji, pričala mu je mnoge starinske priče. O zmajevima, čarobnjacima, vješticama… Zato ju je nazvao bakom pričalicom.

Jadnog dana mama je rekla:

-Vedrane, dosta je tih bakinih zmajeva koji se razbacuju vatrama. Mogli su nam na toj vatri ispeći ražnjiće a ne plašiti klince kao što si ti. Staromodne vještice su nepotrebne. Nisu shvatile moderno vrijeme. Jašu na metlama umjesto na raketama. Čarobnjake koji mašu čarobnim štapićima poslat ćemo u koncertne dvorane za dirigente, he – he! – smijala se mama.

Bakine priče uzbuđivale su i Vedranovu mamu u djetinjstvu ali nije joj ipak ništa rekla. Rekla je Vedranu:

-Izmislit ću za tebe stihove!

-Stihove?- začudio se Vedran.

- Da, narastao si do pjesništva! – rekla je baka.

- Što to znači: narastao do pjesništva? – zanimalo je Vedrana.

- Znači da već razumiješ pjesme. Dosta sam ti pričala priče. Odsada ću za tebe stvarati pjesme. – rekla je grizući držak olovke kojom je pisala stihove.

Dobre stihove čitala je Vedranu a neuspjele poderala i bacala u kantu za smeće. Otada su svi ukućani zvali posudu za smeće – posudom za promašenu poeziju.

Blanka Dovjak - Matković