Nastava 30.3.2020.
Autor: Draženka Jančić, 30. 3. 2020.

Dobar dan u trećem tjednu nastave na daljinu. Nadam se da ste se odmorili preko vikenda! Ako jeste onda možete nastaviti sa daljnjim radom.

TREĆI RAZRED

ENGLESKI JEZIK

Dragi moji trećaši,

Vaš zadatak je:

1. prepisati ove riječi u pisanku

snow – snijeg

sea – more

yellow leaves – žuto lišće

snowman – snjegović

windy – vjetrovito

rainy – kišovito

new textbooks – novi udžbenici

Easter – Uskrs

foggy – maglovito

branches grane

1. naučiti ove riječi

1. riješiti 49. stranicu u radnoj bilježnici

Puno pozdrava od teacher Sanje!

MATEMATIKA

Pronaći u udžbeniku na str.51. naslov Dijeljenje višekratnika 10 s 10 i višekratnika broja 100 sa 100. Riješite sve zadatke od 1. do 6.

HRVATSKI JEZIK

U udžbeniku na str.135. pronaći naslov Veliko početno slovo u imenima naseljenih mjesta,voda i gora. Pročitati tekst Moja Hrvatska,odgovoriti na pitanja uz tekst od 1. do 7.zadatka. Napisati naslov u bilježnicu i prepisati:

Veliko početno slovo u imenima naseljenih mjesta,voda i gora

Slavonski Brod

Biograd na Moru

U imenima naseljenih mjesta sve riječi osim u,na,i pišu se velikim početnim slovom.

Kupa, Dobra, Korana

Jadransko more

Plitvička jezera

U imenima voda samo se prva riječ piše velikim početnim slovom.

Papuk

Vukomeričke gorice

Petrova gora

U imenima gora samo se prva riječ piše velikim početnim slovom.

LIKOVNA KULTURA

Izraditi lutke lisice i rode kao što je objašnjeno u tv nastavi ili napraviti lutke prema svojoj ideji.

ČETVRTI RAZRED

ENGLESKI JEZIK

Drage moje četvrtašice,

Vaši zadaci su sljedeći:

1. Poslušati tekst You`ve got  an e-mail u udžbeniku na 59. str. (broj 23 na CD-u) i pratiti tekst dok slušate
  2. Napisati u pisanku nepoznate riječi:

You`ve got  an e-mail

mouse – miš

keyboard – tipkovnica

monitor – monitor

mousepad – podloga za miša

e-mail – elektronička pošta

click – kliknuti

blink – bljeskati

invitation – poziv

1. Riješiti u radnoj bilježnici 1. i 2. zadatak na 47. stranici

Puno pozdrava od teacher Sanje!

HRVATSKI JEZIK

Ponovno poslušati i pročitati priču Voda u mom srcu na str.137.

/upload/os-mahicno/images/newsimg/1477/File/voda%20u%20mom%20srcu.m4a

Odgovorite na pitanja od 14. do 20.u udžbenik na str.140. i 141.

Valerija: Poslušaj tekst a zatim pročitaj tekst priče i odgovori na pitanja od 14. do 19. iz udžbenika na str. 140. i 141.

Voda u mom srcu

U školi smo pričali o zaštiti prirode ,a to je jako važna tema. Učiteljica nam je rekla da zagađivanjem ljudi mogli uništiti cijelu Zemlju.

A Zemlja je jedino mjesto gdje ljudi mogu živjeti. Pomislio sam da bismo mogli preseliti na Mars. Tada bi bili Marsovci a ne Zemljani, što bi bilo blesavo.

Učiteljica je rekla da je Zemlja slična nama. U njoj kao i u nama ima 70 posto vode. Vodu ljudi smatraju izvorom života. Djeca naše dobi imaju oko 20 litara vode u tijelu.

Nije mi to baš bilo jasno i pitao sam mamu:

„ Je li istina da u meni ima 20 litara vode?“

„ Pa tu negdje.“

„Zašto se onda ne razlijem po parketu i pločicama?“

Mama reče nasmijano: „Ludice, voda je dio tvoje krvi, srca i kostiju. Veći dio tvoga mozga zapravo je voda.“

„Što?!“ šokirano sam otrčao u sobu i ljutito zalupio vratima. Moj mozak nije vodenast i točka.

Mama me je tješila da ja volim kolače u kojima ima mlijeka a u mlijeku vode. Nisam se dao utješiti. Mama mi je ponudila puding za večeru. Baš kao Garfildu lazanje puding je bio moja slabost. Pristao sam pojesti malo ali sam pojeo tri porcije pudinga od riže.

Shvatio sam da ako se voda zagadi krave neće imati što piti, neće biti mlijeka a ni pudinga. Bila bi to prava ekološka katastrofa!

Odlučio sam spasiti potok koji je tekao u blizini i bio pun smeća od plastičnih vrećica do zahrđalih štednjaka. Izradio sam transparent i odnio ga do potoka. Rekao sam gospodinu koji me pitao što nosim: „Poruku za takve kao što ste vi!“ Raširio sam transparent na kojem je pisalo: VODA JE IZVOR PUDINGA!

MATEMATIKA

Pronaći u radnoj bilježnici na str. 56 i riješiti zadatke 6.,9. i 10. Na str. 57. riješiti od 1. do 4. zadatka.

Valerija: Pronaći u zelenoj vježbanici pod naslovom Pisano množenje troznamenkastog i jednoznamenkastog broja(umnožak broja stotica veći je od 9)na str.47. i riješiti 5.,6. i 7. zadatak.

U 7. zadatku treba računati ovako:

* čita se puta

(43 + 258) * 4= 43 * 4 + 258 * 4 = ____   +    ______ =_____

43 * 4

258 * 4

LIKOVNA KULTURA

Nacrtati cvijet peruniku tehnikom kojom želite prema uputama na tv nastavi.