Ovaj mjesec: 2099

Nastava 20.4.2020.
Autor: Draženka Jančić, 20. 4. 2020.

Želim vam svima dobar dan i uspješan novi tjedan nastave!

TREĆI RAZRED

ENGLESKI JEZIK

Dragi učenici,

vaš današnji zadatak je prepisati naslov i nove riječi u pisanku. Nove riječi treba i naučiti. U udžbeniku na 52. str. nalazi se tekst Winter story. Tekst treba naučiti čitati.

U radnoj bilježnici treba riješiti 2. zadatak na 51. str.(u pisanku).

Clothes

(Odjeća)

a T – shirt – majica kratkih rukava

a shirt – košulja

a jacket – jakna

a dress – haljina

a skirt – suknja

a sweater – pulover

shorts – kratke hlače

trousers – hlače

jeans – traperice

gloves – rukavice

a scarf – šal

a cap – kapa

swimming trunks – kupaće gaće

a bikini – bikini

a hat – šešir, šilt kapa

sandals – sandale

shoes – cipele

boots – čizme

Dragi Davide,

Tvoji zadaci su:

1. Prepisati ove riječi u pisanku:

Clothes

(Odjeća)

a T – shirt – majica kratkih rukava

a jacket – jakna

a pullover – pletena vesta

trousers – hlače

jeans – traperice

gloves – rukavice

a scarf – šal

a cap – kapa

shoes – cipele

boots – čizme

1. Naučiti čitati tekst Winter story na 52. str.

HRVATSKI JEZIK

Pročitaj u udžbeniku na str.174. tekst Plave papuče. Odgovori na pitanja od 1. do 6. Pročitaj zatim 7.,8. i 9.zadatak i prepišite u bilježnicu.

Pridjevi

KAKVO JE ŠTO?

malo

crno

slatko

tužno

ČIJE JE ŠTO?

školsko

dječje

tatino

Pridjevi su vrsta riječi koji odgovaraju na pitanje KAKVO JE ŠTO? ili  ČIJE JE ŠTO?

David: Pročitaj tekst u udžbeniku Slovo po slovo 1 (udžbenik sa pisanim slovima)na str.86. i odgovori pisanim slovima na pitanja na str.86. i 87.

MATEMATIKA

Riješi u radnoj bilježnici na str.50. zadatke od 1. do 3.

David:Iste zadatke u radnoj bilježnici na str.50.

ČETVRTI RAZRED

ENGLESKI JEZIK

Drage moje četvrtašice,

vaši današnji zadaci su:

1. Prepisati u bilježnicu:

The United States of America

( The USA )

the biggest – najveći

city – grad

nickname- nadimak

capital – glavni grad

president – predsjednik

famous – poznati kip

statue – kip

amusement park – zabavni park

actor – glumac

flag- zastava

stripes – pruge

state – država

bat – palica

glove – rukavica

1. Naučiti čitati tekstiće o Americi na 60. i 61. str. u udžbeniku
  2. Riješiti dio 7. zadatka u udžbeniku - odgovoriti na A skupinu pitanja ( Prepisati pitanja u bilježnicu i odgovoriti na njih.)

Puno pozdrava od teacher Sanje!

HRVATSKI JEZIK

Pronađi u udžbeniku na str.150. pripovijetku Nikoline Bošnjak, Misija: Zemlja 2018.

Poslušaj još jednom zvučni zapis priče,sama još jednom pročitaj u sebi i zatim odgovori samo na pitanja od 16. do 21.

Valerija: Pročitaj ovaj tekst i odgovori u udžbeniku na pitanje 16.,17. i 18. Pitanje 19. samo pročitaj.

Misija:Zemlja 2018.

Profesor Ugbrik čitao je obavijest u vezi svojeg projekta o planeti Zemlji. Poslali su mu je iz Istraživačkog centra za Sunčev sustav.

„Baš me zanima kakav je novi pomoćnik kojeg ću danas dobiti?“ promrmljao je sebi u bradu profesor Ugbrik.

Bacio se na posao i uzdahnuo: „Nadam se da ima dobar želudac i konjske živce.“

Lebdeći po laboratoriju razmišljao je o sljedećoj sjednici za spas planeta Zemlje. Što preporučiti? Kakvu akciju poduzeti? Program za simulaciju najvjerojatnijih događaja u budućnosti davao je crne prognoze. Od svih bića na Zemlji najviše su ga brinuli ljudi. Nijedna druga vrsta ne uništava okoliš u kojem živi. Ljudima tu ne treba katastrofa. To je za njega bio znanstveni fenomen(pojava).

Upalila se poruka na ekranu: Imate posjet.

„Sigurno je novi pomoćnik“ pomisli profesor „baš me zanima što on o tome misli.“

U laboratorij uđe mladić ugodne vanjštine: „Atus Sofiel, vaš novi asistent. Čast mi je raditi s vama. Jako me zanimaju teme kojima se bavite.“

„Drago mi je“ odvrati profesor „bit će vam zanimljivo ovdje.“

Profesor je Atusu ispričao o ratovima koje ljudi vode međusobno. Ispričao mu je i o zagađenom tlu, zraku, vodi, ozonskim rupama ,gomilama otpada, zatrovanoj hrani…

Atus je na kraju zaključio: „Vjerujem da je ljude napala neka čudna zarazna bolest. Ima i zdravih ali većina je vrlo bolesna.“

„Bravo kolega, dali ste mi izvrsnu ideju. Reći ću vaše mišljenje danas na sjednici. Pohvalit ću vas. Predložit ću da se pošalje posebna misija stručnjaka na Zemlju. Njen zadatak je izliječiti ljude.“

Okrene se prema Atusu: „Kolega, vi ste genijalac. Vidim da ćemo se dobro slagati. Hajdemo na sjednicu.“

MATEMATIKA

Ponovit ćemo crtanje pravokutnika i kvadrata. Pogledajte opet video sa uputama da se prisjetite kako se crta.Riješite zatim zadatke od 1. do 5. u radnoj bilježnici na str. 59.

Valerija: Riješi 1.,2. i 4.zadatak iz zelene radne bilježnice na str. 59.