Nastava 18.5.2020.
Autor: Draženka Jančić, 17. 5. 2020.

Dobro jutro svima! Podsjećam da bibliobus danas čeka u Mahićnu pred trgovinom od 11 do 12 sati da vratite knjige!

TREĆI RAZRED

ENGLESKI JEZIK

Dragi moji trećaši,

krećemo u nove radne pobjede, a vaši današnji zadaci su:

1. Prepisati u pisanku:

Good night, sleep tight!

( Laka noć, slatko spavaj!)

dwarf – patuljak

stardust – zvjezdana prašina

tomorrow – sutra

funfair – zabavni park

nightgown – noćna košulja

through the lock – kroz ključanicu

am reading now.=I`m reading now.

am not sleeping now.= I`m not sleeping now.

2.Poslušati tekst na 62. stranici u udžbeniku.

3.Naučiti čitati tekst.

4.Riješiti 2. zadatak u udžbeniku na 63. str. – Od riječi iz oblačića složiti smislene rečenice i napisati ih u pisanku.

5.Riješiti 1. i 2. zadatak u radnoj bilježnici na 62. i 63. str.

Puno pozdrava od teacher Sanje!

Dragi Davide,  tvoji zadaci su:

1. Prepisati u pisanku:

Good night, sleep tight!

( Laka noć, slatko spavaj!)

dwarf – patuljak

stardust – zvjezdana prašina

tomorrow – sutra

funfair – zabavni park

nightgown – noćna košulja

through the lock – kroz ključanicu

am reading now.=I`m reading now.

am not sleeping now.= I`m not sleeping now.

1.Poslušati tekst na 62. stranici u udžbeniku.

2.Naučiti čitati tekst.

3.Riješiti 1. i 2. zadatak u radnoj bilježnici na 62. i 63. str.

Puno te pozdravlja teacher Sanja!

HRVATSKI JEZIK

U udžbeniku na str.242.pronađi naslov Radijska emisija. Pročitaj tekst O radiju, Mladena Kušeca i odgovori od 1. do 7. pitanja u udžbeniku.

David: Poslušaj zvučni zapis pjesme Blago glistama, Zvonimira Baloga a zatim pronađi pjesmu u udžbeniku Slovo po slovo 1 na str.118. i još jednom je pročitaj sam i odgovori na pitanja uz pjesmu. Na str.120.u 1.zadatku napiši slovo G a zatim napiši i u pisanku sve zadano kod slova G.

MATEMATIKA

U četvrtak smo učili Dijeljenje zbroja brojem. Danas ćemo ponavljati to isto. Riješi zadatke u radnoj bilježnici na str.56.

David: riješi 1.,2. i 4.zadatak u radnoj bilježnici na str.56.

ČETVRTI RAZRED

ENGLESKI JEZIK

Dragi moji četvrtašice,

vaši današnji zadaci su sljedeći:

1. Poslušati priču Dinner at the Coopers` (udžbenik, 72. str.)
  2. Pročitati priču
  3. Napisati u bilježnicu datum, naslov i nepoznate riječi (119. str. u udžbeniku)
  4. Riješiti 4. i 6. zadatak (str. 74.) – u udžbeniku (NE prepisivati u bilježnicu)
  5. Riješiti 58. str. u radnoj bilježnici
  6. Prepisati u bilježnicu ispod nepoznatih riječi:

We eat soup with a spoon. (Mi jedemo juhu žlicom.)

We don`t eat soup with a spoon. ( Mi ne jedemo juhu žlicom.) – negativna rečenicaNegativnu rečenicu tvorimo tako da dodamo don`t ( do not).

Do we eat soup with a spoon? ( Jedemo li juhu žlicom?) – upitna rečenica

Upitnu rečenicu tvorimo tako da Do stavimo na početak pitanja.

Mogući odgovori: Yes, we do.

No, we don`t.

Na isti način tvorimo negativne i upitne rečenice za 3. lice množine – They.

npr. They play football every day.

They don`t play football every day.

Do they play football every day?

Yes, they do.   /    No, they don`t.

Puno pozdrava od teacher Sanje!

HRVATSKI JEZIK

Čitamo i dalje priču Baka pričalica, Blanke Dovjak - Matković na str.245. u udžbeniku. Poslušajte ponovno zvučni zapis da se prisjetite priče:

Odgovori na pitanja od 10.do 16. u udžbeniku na str.248. i 249.

Valerija: poslušaj zvučni zapis, pročitaj svoj prilagođeni tekst i odgovori na pitanja od 11. do 15. na str.249.

Baka pričalica

Nesumnjivo, Vedran voli svoju baku.

Dok je bio manji, pričala mu je mnoge starinske priče. O zmajevima, čarobnjacima, vješticama… Zato ju je nazvao bakom pričalicom.

Jadnog dana mama je rekla:

-Vedrane, dosta je tih bakinih zmajeva koji se razbacuju vatrama. Mogli su nam na toj vatri ispeći ražnjiće a ne plašiti klince kao što si ti. Staromodne vještice su nepotrebne. Nisu shvatile moderno vrijeme. Jašu na metlama umjesto na raketama. Čarobnjake koji mašu čarobnim štapićima poslat ćemo u koncertne dvorane za dirigente, he – he! – smijala se mama.

Bakine priče uzbuđivale su i Vedranovu mamu u djetinjstvu ali nije joj ipak ništa rekla. Rekla je Vedranu:

-Izmislit ću za tebe stihove!

-Stihove?- začudio se Vedran.

- Da, narastao si do pjesništva! – rekla je baka.

- Što to znači: narastao do pjesništva? – zanimalo je Vedrana.

- Znači da već razumiješ pjesme. Dosta sam ti pričala priče. Odsada ću za tebe stvarati pjesme. – rekla je grizući držak olovke kojom je pisala stihove.

Dobre stihove čitala je Vedranu a neuspjele poderala i bacala u kantu za smeće. Otada su svi ukućani zvali posudu za smeće – posudom za promašenu poeziju.

Blanka Dovjak – Matković

MATEMATIKA

Danas ponavljamo Pisano dijeljenje troznamenkastog broja jednoznamenkastim brojem(brojevi desetica ili jedinica djeljenika su 0). Pronađi u radnoj bilježnici na str.67. zadatke i riješi ih.

Valerija: Pogledaj video sa uputama kako se računa površina pravokutnika.

Kad pogledaš video riješi zadatke iz Moj mali matematički svijet II od 127. do 130.strane.