Što ćemo danas učiti, četvrtak 26. ožujka 2020.
Autor: Jasmina Štefan, 26. 3. 2020.

Dragi učenici pozdravljam vas u ovo prohladno, proljetno i  snježno jutro.

Želim vam svima lijep i raspjevan dan uz naše nove izazove na daljinu. Danas ćemo se malo vidjeti, otkrit ćete kasnije kako.

ENGLESKI JEZIK

Dragi moji trećaši,

vaši  današnji zadaci su:

1. Ponoviti čitanje priča Winter story i Summer story
  2. Riješiti 5. zadatak u radnoj bilježnici na 53. str.
  3. Riješiti 55. str. u radnoj bilježnici

Možete zaigrati i igru crtanja na 56. str.

Budite zdravi i veseli!

Puno pozdrava od teacher Sanje

HRVATSKI JEZIK

Danas vas na hrvatskom čeka malo iznenađenje. Govorit ćemo o željama.

Da možemo, kako ste mi napisali,  želja svih nas bi bila da smo opet u školi i da se veselimo i družimo. Nadam se da ćemo uskoro ispuniti svima nama tu želju.

Pogledajte sljedeći prilog, ako ostanete iznenađeni, uspjela sam.To je bila moja želja, iznenaditi vas.

Izrada i ukrašavanje željomata je zadatak do drugog tjedna, tko kako želi i kada može.

Nakon  gledanja videa, ovdje se nalaze i tekst i pitanja.

GLAZBENA KULTURA

Danas sviramo na čašama kako smo vidjeli pred nekoliko dana na HRT 3.

Stvorite glazbu pomoću čaša i vode: Jeste li ikad pokušali svirati sa staklenom čašom ili bocom napunjenom vodom?

Eksperimentirajte s vlastitim jedinstvenim zvukovima pretvarajući čašu vode u instrument. Napravite neku cool glazbu i saznajte kako ona zapravo nastaje.

Što Vam je potrebno:

• 5 ili više čaša ili staklenih boca
  • Voda
  • Drveni štap – poput olovke
  • Upute:
  1. Posloži čaše jedne do druge i ispuni ih s različitim količinama vode. Prva bi trebala imati jako malo vode, a posljednja bi trebala biti skoro puna, a one između njih bi trebale uvijek imati nešto više vode od one prethodne.
  2. Udari čašu s najmanjom količinom vode i promatraj zvuk, a zatim udari olovkom čašu s najviše vode, što čini višlji zvuk?
  3. Isprobaj kakve zvukove proizvode i druge čaše, probaj dobiti dobar zvuk udarajući određenim redoslijedom čaše.

Objašnjenje:

Svaka od čaša će proizvoditi drugačiji zvuk kad je udarite s olovkom, staklena čaša s najviše vode će imati najniži ton, a staklo s najmanje vode će imati najviši.

Male vibracije se odašilju prilikom udarca olovkom u čašu, stvarajući zvučne valove koji putuju kroz vodu. Više vode znači sporije vibracije i dublji ton.

TZK

Danas vježbaj vježbe oblikovanja koje si naučio u školi.

Ako ti nedostaje društvo vježbati možeš koristeći i sljedeću poveznicu:

Za početak pohvala za 100 posto točne zadatke koje ste mi poslali.

Danas ćemo pokazati novi primjer dijeljenja te pažljivo promotri postupak kako bi ga i ti odlično savladao.

Vidjet ćeš da nije teško, samo prati korake u radu.

Ovdje se nalazi primjer zadatka gdje zadnji broj nije djeljiv zadanim djeljiteljem. U tom slučaju imat ćemo ostatak.

Kako ćeš provjeriti točnost: količnik 131 pomnožiš s 3 dobit ćeš 393. Zatim broju dodaš ostatak i ako dobiješ zbroj 394 zadatak si točno riješio.

Pripazi: Ostatak ne smije biti veći od broja kojim dijeliš.

U ovim zadatcima obavezna je provjera točnosti na način kako sam objasnila.

U bilježnicu napiši naslov Pisano dijeljenje s ostatkom

Prepiši oba pokazana primjera van tablice 653 : 4 i 394 : 3.

Napravi i provjeru kraj svakog zadatka.

Sada riješi još nekoliko primjera u bilježnicu. Pazi na korake u radu, obavezno napravi provjeru u radu.

693:5 =

487 : 2 =