Posjet učenika osmih razreda Vukovaru
Autor: Marta Bosanac, Katarina Seljan, 19. 2. 2019.

Već četvrtu godinu zaredom, i naša škola sudjeluje u ovoj dvodnevnoj terenskoj nastavi tijekom koje učenici saznaju o Domovinskom ratu.

Na put smo krenuli 14. veljače u 6.30 kako bismo u Vukovar stigli oko podneva. Po dolasku, nakon okrjepe, učenici su prisustvovali predavanjima ,,Domovinski rat'' i ,,Bitka za Vukovar'' koja su ih uvela u ovo dvodnevno putovanje povijesnom zbiljom. Istog popodneva posjetili smo i Muzej vučedolske kulture nakon čega smo prošetali središtem Vukovara.

Iako se čini teško nadmašivo, drugi dan terenske nastave bio je još sadržajniji, kako brojem lokacija koje smo posjetili, tako i dojmovima koji su nas preplavili. Tuga i bol miješali su se s osjećajem ponosa dok smo posjećivali memorijalna mjesta na području grada Vukovara. Posjetili smo franjevački samostan i crkvu sv. Filipa i Jakova, Spomen Dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti, izložbene prostore Memorijalnog centra Domovinskog rata Vukovar, Mjesto sjećanja - Vukovarsku bolnicu 1991., Memorijalno groblje žrtava iz Domovinskog rata, Spomen Dom Ovčaru, masovnu grobnicu na Ovčari, Velepromet i Borovo Commerce te Kukuruzni put - Put spasa.

Nakon obilaska memorijalnih mjesta pošli smo na Školu mira u Ružičkinu kuću gdje su naši učenici Marta Bosanac i Andrija Ferenac sudjelovali u kvizu znanja u kojem su osvojili drugo mjesto. Čestitamo! Preplavljeni dojmovima i osjećajem zahvalnosti uputili smo se domovima te smo u Karlovac stigli u večernjim satima.

tekst: Katarina Seljan
fotografije: Marta Bosanac