Dan sv. Patrika
Autor: Katarina Seljan, Marta Bosanac, 23. 3. 2019.

Ovaj katolički svetac zaštitnik je Irske, Nigerije, inženjera, odbačenih ljudi i crkava diljem svijeta. Njegov se dan slavi širom svijeta, pa tako i u Hrvatskoj. Zaštitni znaci za sve koji 17. ožujka slave sv. Patrika su zelena boja i trolisna djetelina. Ove godine obilježili smo ga i u našoj školi.

Na samom početku projektnog dana ravnateljica nas je pozdravila uz prigodan tekst starog irskog blagoslova.

O sv. Patriku i Irskoj učilo se na raznim radionicama. Na radionici Vilenjaci - osmijeh i dobra volja učenici su ukrašavali irske vilenjake, koji prema nekim legendama donose sreću.

Sudionici radionice Pokaži znanje veće i brže ćeš do sreće! izrađivali su ploču i rekvizite za društvenu igru u kojoj je cilj bio doći do djeteline s četiri lista, tj. sreće. Da bi se stiglo do djeteline, bilo je potrebno odgovoriti na različita jezična pitanja vezana uz blagdan sv. Patrika. Bilo je zabavno, a učenici su usput malo ponovili i gramatiku i pravopis hrvatskoga jezika, te proširili opću kulturu.

Matematička radionica  zvala se Ah ta simetrija. Učenici koji su u njoj sudjelovali crtali su osi simetrije na simbolima sv. Patrika i Irske, a ujedno su bili i grupa koja se najuspješnije potrudila oko ukrašavanja simbolima koji se vezuju uz Dan sv. Patrika.

Radionica naziva Celtic dance obuhvatila je kratku povijest i razvoj svjetski poznatog i vrlo atraktivnog irskog plesa, a sudionici su naučili nekoliko osnovnih koraka i zaplesali uz poznate irske plesne melodije.

Na radionicama naziva Legende i simboli te On-line posteri učenici su izradili vrlo informativnu i opsežnu PowerPoint prezentaciju vezanu uz legende i simbole dana sv. Patrika, kao i prigodne postere.

Sudionici radionice koja je objedinila znanje usvojeno na svim prethodnim radionicama izradili su ovaj Kahoot! kviz koji su svi učenici na kraju predstavljanja naučenog i zaigrali.

Čestitamo pobjedničkim ekipama, kao i svim učenicima koji su svojom kreativnošću i radnim elanom obogatili ovaj projektni dan.