SKUPLJAMO STARI PAPIR
Autor: Đurđa Starešinčić, 13. 5. 2019.

JER:

- 30% otpada čini stari papir

- 17 stabala treba za 1 tonu papira

- 1 stablo proizvede kisika za život 2 čovjeka

- površina šuma u svijetu stalno opada

- zdrava šuma uvjet je za zdrav život

Tijekom travnja pridružili smo se akciji očuvanja lijepe naše planete Zemlje. Svi učenici i zaposlenici škole sakupljali su otpadni papir i predali ga na reciklažu.

Naučili smo:

Ranije se papir proizvodio od starih tkanina, a danas se proizvodi od celuloze. Za celulozu, koja se dobija iz drveta, potrebno je sasjeći brojno drveće da bismo proizveli papir. Kako se radi o prirodnom resursu, potrebno je brinuti o njegovim količinama.

Primjer nebrige o ovom prirodnom bogatstvu jeste Kina, čija je površina bila pokrivena 90% šumom, dok danas taj postotak iznosi svega oko 5%.

Papir je inače čista i lako dostupna sirovina, koje ima oko 30% u našem otpadu.

U plave spremnike trebamo odlagati:

• novine, časopise, prospekte, kataloge,
  • bilježnice, knjige, telefonske imenike, slikovnice,
  • višeslojnu ambalažu (primjerice ambalažu za mlijeko i napitke),
  • pisaći i kompjuterski papir, pisma, uredske tiskovine, papirnate vrećice,
  • mape i kartonske fascikle.

U plave spremnike ne smijemo odlagati:

• indigo papir, ugljeni papir,
  • fotografije i foto papir,
  • zauljeni i prljavi papir,
  • gumirane etikete i sl.,
  • pelene.

U tvornicama se proizvodi originalan ekološki papir, reciklirani papir i karton. Originalni ekološki papir se bez izbjeljivanja i bojenja uz minimalan utrošak energije i vode proizvodi iz 100% starog papira.

Reciklirani papir se proizvodi od 80-100% starog papira i nove celuloze uz dodatak kemijskih pomoćnih sirovina.

Reciklirani papir se koristi se za sve kopirne aparate, 4-5 puta manje opterećuje okoliš i vijek trajanja mu je preko 100 godina.

Upotrebljava se u industriji papira, građevinarstvu (kao izolacioni materijal) i industriji namještaja (zamjena za ivericu).

Uspjeli smo napuniti veliki kontejner, a nastavljamo i dalje ispunjeni zadovoljstvom " I mi čuvamo životne uvjete na Zemlji".