Prvašići na terenskoj nastavi u Ozlju
Autor: Renata Sambol, 17. 6. 2021.

Danas su  prvašići bili na terenskoj nastavi u Ozlju. To im je bila i jedina terenska nastava ove školske godine i  zato su bili vrlo uzbuđeni.Posebno uzbuđenje i doživljaj je bio za nekolicinu učenika koji se do danas nisu vozili vlakom.

Vlakom smo krenuli iz Mahična u Ozalj.U vlaku nas je dočekalo poznato  kondukterovo lice gospodina Mihalića koji nam je pregledao i probušio karte .Tako smo odmah naučili da bez karte nema vožnje.

Na putu od ozaljskog željezničkog kolodvora   na poziv ravnateljice svratili smo u Dom zdravlja i  razgledali ga.Usput smo ponovili kakve sve usluge možemo dobiti u domu zdravlja.

Pravo iznenađenje je bilo što nas je dočekala i ozaljska gradonačelnica.Od nje smo saznali tko sve upravlja gradom.

Naučili smo da je Slava Raškaj bila poznata ozaljska slikarica,ali da je Ozalj dobio struju iz Munjare prije i od Zagreba .

Put nas je dalje vodio do starog grada Ozlja.Ponešto smo saznali o  Zrinskima i Frankopanima.

Nakon osvježenja sladoledom,popeli smo se i do crkve sv.Vida.Naučili smo da svaki grad ima svoga zaštitnika pa je tako sveti Vid zaštitnik Ozlja. Na crkvi smo vidjeli i neki zanimljiv natpis,ali ga za sada nismo mogli pročitati jer je napisan na glagoljici.Svidio  nam se i spomenik sa znakom hrvatskog pletera.

Našu terensku nastavu smo završili u dnevnom boravku na Kupi podno ozaljske Munjare kao i na igralištu.

Poznatog ozaljskog zmaja Ozaljka nismo sreli jer čvrsto spava u svojoj špilji i u grad izlazi samo na dan grada,30.travnja.

Zaključili smo da je za ovu školsku godinu učenja dosta i vrijeme je da se  rashladimo u  našim rijekama.