Hrvatski olimpijski dan
Autor: Kristina Dolinar, 10. 9. 2022.

Ovaj tjedan raznovrsnim aktivnostima obilježili smo Hrvatski olimpijski dan, poznat pod skraćenim nazivom HOD. Posvećen je datumu utemeljenja Hrvatskog olimpijskog odbora, 10. rujna. Taj je dan danas općeprihvaćena manifestacija koja promiče važnost bavljenja sportskom aktivnošću, olimpijska načela izvrsnosti u svakom području, razumijevanje, mir i solidarnost među ljudima kao sastavnice olimpijskog djelovanja.

Hrvatski olimpijski dan u 1. razredu obilježen je natjecanjem u trčanju, ispitu spretnosti prelaska preko drvene prepreke, preskakivanjem drvene prepreke. Razgovarali smo što je olimpijada, koji sportove poznajemo i kako se ponašamo za vrijeme natjecanja. Naučili smo da je lijepo pobjeđivati, ali treba i prihvatiti poraz, te poštivati svakog natjecatelja. Naučili smo što znači „fair play“.

U 2. razredu smo vježbali s hrvatskim olimpijcem Filipom Ude, natjecali se u igrama spretnosti, crtali olimpijske rekvizite i zastavu.

Posebno zanimljiva nastava tjelesne i zdravstvene kulture bila je i učenicima 3. razreda.

Učenici 4. razreda pisali su pjesme i zagonetke o sportovima, crtali olimpijske krugove, a proveli su i niz natjecateljskih igara. Tijekom sati informatike pretraživali su mrežne stranice i istraživali zašto su krugovi upravo tih boja. Posjetili su stranicu Hrvatskog olimpijskog odbora i pročitali vijesti. IKT pomogla im je u nastavi i učenju.

Učenici od 5. do 8. razreda ponovili su kako izgleda olimpijska zastava, koje su boje krugovi i zašto. Koliko često se održavaju olimpijske igre i zašto. Spomenuli smo naše olimpijce i olimpijke.
Natjecateljske igre provodili smo u prirodi i na školskom igralištu.