Sudjelovanje u STEM projektima
Autor: Kristina Dolinar, 15. 11. 2022.

Ove godine naša je škola odabrana da sudjeluje u projektu Škola budućnosti, uključili smo se u FIRST Lego League Explore i aktivno nastavljamo sudjelovati u Croatian Makers ligi.

Projekt Škola budućnosti pokrenule su tvrtke  STEMI, Infobip & A1. Učenici će sudjelovati u programu izrade chatbota. Program obuhvaća uvod u umjetnu inteligenciju, design thinking, uvod u programski jezik Python, vježbe iz strojnog učenja, te na kraju izradu projekta – AI chatbota. Na kraju projekta na godišnjoj konferenciji učenici i učitelji prezentiraju svoje projekte, imaju prilike poslušati motivacijska predavanja i isprobati tehnološke proizvode koji se razvijaju u HR.

Projekt uvođenja FIRST LEGO League kategorije Explore (djeca od 6 do 10 godina) u Hrvatsku, a školska godina 2022./ 2023. će biti pilot godina.

FIRST LEGO League je zapravo program u kojem se isprepliću: robotika, timski rad, suradnja, rad na komunikacijskim i prezentacijskim vještinama, rad na timskim vrijednostima... Tim učenika (do 6 članova tima) uz vodstvo mentora/ice osmišljava i gradi od legića svoj projekt kroz 12 ili više susreta. Izgrađuju i Lego robota kojeg programiraju tako da upravlja pokretnim dijelovima njihovog izgrađenog projekta. Na smotri timovi imaju svoj štand (stol) na kojem predstavljaju što su izgradili od LEGO elemenata i svoj plakat. Također predstavljaju svoj rad u razgovoru sa članovima "žirija" koji se odvija u zaštićenoj okolini poput učionice. Na smotri nema rangiranja niti natjecanja, samo razgovor koji je ugodan i podržavajući.

Croatian Makers liga je dio projekta Croatian Makers koji je 2014. godine pokrenuo Institut za razvoj i inovativnost mladih (IRIM). Cilj Lige je omogućiti široko uključivanje robotike, automatike i programiranja u edukaciju u osnovnoškolskom uzrastu. Nakon 7 godina provođenja Lige s mBot robotom, odlučili su osvježiti Ligu novim robotima. Od ove sezone, Croatian Makers Liga provodit će se s micro:Maqueen Plus V2 robotima. Micro:Maqueen Plus je edukacijski robot upravljan micro:bitom te tako ima sve njegove funkcionalnosti poput ispisa na zaslonu, bežične komunikacije, mjerenja temperature, svjetla, nagiba i ostalih. Sadrži i dodatne senzore kojima prati stanje okoline u kojoj se nalazi. U ovoj sezoni, očekuju nas pretkolo i 4 kola Lige u kojima robot upoznaje i istražuje morski svijet. Aktivnosti provodimo unutar izvannastavne aktivnosti Robotika (mlađa i starija dobna skupina s učiteljicama informatike Danielom i Kristinom) te smo već u pretkolu natjecanja bili iznimno uspješni. Ekipno stariji robotičari osvojili su 1., a mlađi 2. mjesto.