Večer matematike
Autor: Ana Sutlić, 5. 12. 2022.

U četvrtak, 1. prosinca 2022., u našoj školi održala se Večer matematike.

Najmlađi učenici prvog razreda, njihovi roditelji i učiteljica Branka Grčić okušali su se u različitim zanimljivim i izazovnim matematičkim zadatcima. Večeri matematike u 1. razredu prisustvovalo je 19 učenika i 19 roditelja. Sadržaji su se povodili kroz 6 radionica, radnih mjesta. Svaka radionica trajala je 15 minuta, nakon čega bi se sudionici mijenjali na mjestima radionica. Igrala se igra Memory, slagao Tangram, rješavao Sudoku, izrezivale Matematičke pahuljice, prema zbroju dobivenom bacanjem dvije kockice crtao Djed Božićnjak i putovalo kroz Zemlju bombona pomoću figurica i bacanja kockice. U razredu je vladala vesela radna atmosfera, a na kraju svi su se složili da iduće godine treba svakako ponoviti Večer matematike.

Da matematika može biti jako zabavna u drugom razredu potrudila se učiteljica Jasmina Štefan i pripremila djeci i roditeljima, kojih se odazvao veliki broj, niz zanimljivih matematičkih izazova. Učenici su igrali slagalice geometrijskih likova, igrali i računali zadatke premještanjem šibica i računanjem s rimskim brojevima. Upoznali su i novu digitalnu matematičku igru kakuro te se okušali u poznatim, ali i uvijek izazovnim matematičkim piramidama i tangramima. Poželjeli su zadatke rješavati i kod kuće te ih pokazati bakama i djedovima. Zaključili su da matematika nije strašna, već jako zabavna.

Za učenike 3. razreda učiteljica Renata Sambol pripremila je društvene igre i matematičke zadatke.

Učiteljica Katarina Kranjčec organizirala je Večer matematike u 4. razredu.  Učenicima su se pridružili stariji, ali i mlađi, braća i sestre te roditelji. Druženje je započelo formiranjem skupina i odabirom zadataka. Svi su za prvi zadatak izabrali Zaboravljivog soba kojem su kroz escape room pomogli otkriti zaboravljene lozinke za otključavanje novih zadataka. Osim sobića bilo je tu i statistike, slikovnih i brojčanih sudoku zadataka, tangrama... Zaključak večeri bio je da matematika može biti zabavna gotovo kao nogometna utakmica. Radujemo se novim izazovima iduće godine u 5. i 1. razredu.

Učenici od 5. do 8. razreda također su imali priliku spoznati kako matematika može biti zabavna. Najviše ih se dojmio Matematički Pictionary i društvena igra Geometrijske vratolomije, a najviše muka zadao nam je kružni tangram. Bilo je tu još brojnih escape room igara, virtualnih potraga i raznih više i manje matematičkih zadataka koje nam je predstavila učiteljica Sara Beljan.

Također, učenici 7. razreda samostalno su pripremili zadatke s linearnim jednadžbama s jednom nepoznanicom kojima se trenutno bave i na nastavi. Učenice Ines Bičak, Tena Hrebac i Ema Vuković otkrivanje nekih činjenica o Londonu predstavile su zadacima u kojima su posjetitelji morali riješiti određenu linearnu jednadžbu kako bi došli do točnog odgovora i otkrili sliku. Učenik Vinko Božić istražio je činjenice o probavnom sustavu čovjeka te osmislio zadatke s linearnim jednadžbama koje su igrače navodile na upoznavanje unutrašnjih organa probavnog sustava. Bravo za sve!

Ovogodišnja Večer matematike bila je vrlo posjećena, a učenici su se s roditeljima, braćom, sestrama, bakama i djedovima te sa svojim učiteljima odlično zabavili!