Čarolija fizike
Autor: Đurđa Starešinčić, 24. 3. 2011.

Zašto fizika?

-Jer je uzbudljiva

-jer je radoznala

-jer je svuda oko nas.

Kako izgleda bura, kao nastaje tornado, može li limun proizvesti struju, hoće li Anamarija zdrobiti žarulje, što će prevagnuti na partvišu motka ili četka, da li se kapljice vode bolje primaju glatkih ili neravnih površina, možemo li lebdjeti, zašto je kapljica okrugla?.......

U Osnovnoj školi Mahično  u ponedjeljak 21.ožujka 2011. g. u 15.00 h ostvaren je integrirani nastavni dan na temu  „Zašto fizika?“. Pridružili su nam se učitelji i nastavnici Stručnog aktiva za fiziku iz osnovnih i srednjih škola Karlovačke županije.

Naša škola može se ponositi bivšim učenicima koji se u svojim zanimanjima koriste znanjima iz različitih područja fizike. Šestero je izabralo i studiralo ili  još studira fiziku na Prirodoslovno matematičkom fakultetu u Zagrebu (Vlatka Ivka –Žunac, Tanja Mihaljević, Dubravko Sila, Tihomir Čulig, Petra Jakovčić i Jurica Suhin). Ovo je za našu malu školu značajan broj te smo ih pozivali na susret, radionice s pokusima, predavanja, prezentacije i druženje s učenicima, studentima i profesorima fizike osnovnih i srednjih škola iz cijele Karlovačke županije u svrhu popularizacije fizike.

Fizika kao prirodna znanost i kao nastavni predmet učenicima ponekad predstavlja problem u učenju. Kako bi je približili učenicima, zainteresirali ih, pokazali koliko je uzbudljiva i važna za gotovo sve životne situacije organizirali smo niz radionica sa zanimljivim fizikalnim pokusima.

Radionice su osmislili i vodili bivši učenici naše škole koji studiraju fiziku ili su već diplomirali i rade. Zahvaljujemo na njihovom odazivu i oduševljenju kojim su se prihvatili zadatka.

Zahvaljujemo i bivšim učenicima naše škole Katarini Keča i Tomislavu Seljanu koji su učenicima približili svoja zanimanja inženjera građevine i inženjera geodezije u kojima je također potrebno primijeniti mnoge fizikalne zakone.

Učenici 2. razreda su sa svojom učiteljicom Jasminom Štefan pokazali kako se upoznaju s fizikom u sklopu Zoza  projekta koji je osmislila profesorica Marina Grčić, zahvaljujemo joj na podršci.

Učenici od 5. do 8. razreda su sa svojim voditeljima izveli mnogo čarobnih pokusa iz elektriciteta, mehanike, optike, meteorologije.

Posebno su sve prisutne oduševili „otkvačeni“ pokusi profesora Ivice Avijanija i Hrvoja Mesića s Instituta za fiziku iz Zagreba. Zahvaljujemo im što su nam dočarali svijet fizike, potakli našu radoznalost i zagolicali maštu. Hoćemo još!

Zahvaljujemo voditeljicama stručnih vijeća fizike za osnovne i srednje škole Karlovačke županije profesoricama Vlatki Ivka- Žunac i Maši Mikšić na podršci i pomoći.

Hvala svima koji su se pridružili ovom skupu i podijelili s nama radost otkrivanja tajni fizike.

Ostatak slika možete pogledati u fotogaleriji.

Ravnateljica Đ. Starešinčić