U sklopu Mjeseca hrvatske knjige, koji se ove godine održava pod krilaticom „Čitajmo zajedno, čitajmo naglas“, odvija se niz manifestacija diljem Hrvatske.
Autor: Sanja Španić, 31. 10. 2014.

CITANJE_NAGLAS - Video Maker

Jedna od njih okupila je 28. listopada u Gradskoj knjižnici „I. G. Kovačić“ 18 učenika iz osnovnih škola: Grabrik, Banija, Dubovac, OŠ Dragojle Jarnević, OŠ "Braća Seljan", Prve osnovne škole Ogulin, OŠ Mahično, OŠ "Slava Raškaj" Ozalj, OŠ Barilović i OŠ "Vladimir Nazor" Duga Resa. Bilo je to županijsko natjecanje u čitanju naglas za učenike od 3. do 8. razreda.

Natjecatelji su predstavljali djelo prema vlastitom izboru i izražajno čitali odlomak iz istoga djela, a bili su podijeljeni u dvije kategorije:  kategorija nižih razreda (3.-5. r.) i kategorija viših razreda (6.-8. r.). Težak zadatak odabira najboljih imali su članovi prosudbene komisije: književnica i prevoditeljica dr. sc. Irena Lukšić, prof. hrvatskoga jezika Bruno Vojvodić te knjižničarka Tatjana Basar i predsjednica komisije, prof. Kristina Čunović, u ime karlovačke knjižnice. Ocjenjivali su kreativnost uvoda, odnosno motivaciju za izabrani tekst, izražajnost čitanja, složenost teksta i sveukupni dojam.

U kategoriji nižih razreda pobijedila je Ana Lena Špišić iz OŠ „Braća Seljan“, a u kategoriji viših razreda Mihaela Šimunić iz OŠ „Slava Raškaj“ Ozalj. Njih dvije sudjelovat će na završnom nacionalnom natjecanju u čitanju naglas, koje će se održati 13. i 14. studenoga u Sisku.

Posebni gosti natjecanja bili su učenici Videodružine Gimnazije Karlovac i Kinokluba Karlovac koji su predstavili nekoliko animiranih filmova svojih članova, te tako zabavili natjecatelje u očekivanju konačnih rezultata.

Našu školu ove je godine predstavljalo dvoje učenika: Lucija Lukešić (5. r.) i Matija Seljan (8. A r.). Luciji je pripala čast da, okružena mnogobrojnim fotoaparatima i kamerama, otvori natjecanje. Nimalo lak zadatak, no Lucija nije pokazala niti trunke zbunjenosti i nesigurnosti predstavljajući roman I. Kušana „Koko u Parizu“. Matija je svojom suptilnom interpretacijom romana „Starac i more“ E. Hemingwaya osvojio ocjenjivačku komisiju, a time i 3. mjesto u kategoriji viših razreda.

Čestitamo našim hrabrim čitačima i ujedno zahvaljujemo na ovoj lijepoj promociji škole!