Popis udžbenika i drugih obrazovnih materijala za šk.god. 2024./25. za Matičnu školu preuzmite ovdje
Popis udžbenika i drugih obrazovnih materijala za šk .god. 2024./25. za Područnu školu preuzmite ovdje
U petak,6.11.2015. učenici 2. i 3. razreda posjetili su Ozalj i selo Trg u sklopu terenske nastave.
Petak,maglovito jutro. Okupili smo se ispred željezničke postaje Mahično. Vlak smo čekali u maloj,toploj čekaonici vidno uzbuđeni jer je većini nas ovo bilo prvo putovanje vlakom.
U Ozlju smo posjetili Etno-selo gdje nas je dočekala ljubazna gospođa odjevena u narodnu nošnju ozaljskog kraja. Progovorila je izvornim ozaljskim narječjem. U početku smo je zbunjeno gledali, a onda smo shvatili da je govor sličan našem,ipak smo susjedi. Provela nas je kroz selo i pokazala kako su nekad ljudi ovog kraja živjeli i radili . Upoznala nas je s izvornom kulturnom baštinom ozaljskog kraja "trška jalba" - posebno pletena kapica.
Nakon Etno-sela uputili smo se u obližnje selo Trg. Tu su nas dočekali domaćini, učenici i učiteljice PŠ Trg. Pričali su nam kako je selo nastalo kroz povijest, vidjeli smo prirodnu neobičnost, kruženje rijeke Kupe oko sela tako da selo ima oblik malog otoka, uočili karakteristike brežuljkastog zavičaja, uživali u ljepotama jeseni i toplog jesenskog dana.
Uskoro smo se oprostili od zanimljivih domaćina i zaputili se put Ozlja. Posjetili smo Munjaru i s obala Kupe pozdravili Stari grad Ozalj.
I za kraj kratka priča o:
Trška jalba
Autohtoni dio narodne kulturne baštine ozaljskoga kraja
Ženska kapica "JALBA"
Što je «JALBA»?
JALBA je posebna tekstilna tvorevina, čiji naziv potječe od njemačke riječi die Haube. Služila je kao dio narodne nošnje, kapica udane žene u selu Trgu kraj Ozlja. Riječ je o jednoj od najstarijih tekstilnih tehnika, poznatoj još u starom Egiptu.
TEHNIKA IZRADBE:
Jalba se izrađuje «na lucanj». LUCANJ je jednostavan stalak ili okvir načinjen od ljeskove grane debele oko 2,5 cm bez čvorova.
Kod pletenja se sjedi na klupici pred lucnjem pridržavajući ga uspravno nogama pred sobom. Radi se objema rukama, pomoću pet do osam daščica koje služe da se njima utvrdi ili zabije izrađeno pletivo.