Popis udžbenika za šk.god. 2016./17. preuzmite ovdje

1. 8.00-8.45
2. 8.50- 9.35

Popodne

Raspored informacija i roditeljskih sastanaka

Župa Mahično

Stranice o Župi koje su napravili
učenici OŠ Mahično

Savezništvo škole i roditelja u poticanju čitanja
Autor: Autorizirani korisnik iz druge škole , 8. 3. 2017.

Naš mali školski projekt poticanja čitanja „Čitateljski izazov“ hrabro širi svoje krugove.

Naime, svi znamo da je čitanje važno, da njime obogaćujemo vlastiti rječnik pa preciznije možemo izraziti svoje misli i osjećaje, da nas čitanje potiče na zamišljanje ili maštanje pa na taj način potičemo stvaranje uvijek novih veza u našemu mozgu… Znaju to i naši učenici jer im to vrlo često ponavljamo, ali možda ne znaju da čitanje i nije baš uvijek tako dosadno. Možda ne znaju da se u čitanju može (čak!) i uživati. A ne znaju jer im upravo to dovoljno često ne ponavljamo, a kamo li da im upravo to i demonstriramo vlastitim primjerom.

Stoga smo u našoj školi pokrenuli projekt „Čitateljski izazov“ s jedinim ciljem: potaknuti, „izazvati“ u djeci želju za čitanjem. Za sve je „kriva“ školska knjižničarka koja nam je na Učiteljskom vijeću 5. siječnja predložila projekt i način na koji bismo ga mogli provoditi: svi nastavnici jedan sat u mjesecu započeli bi s 10 minuta čitanja naglas djeci, a svi razrednici jedan sat u tjednu započeli bi na isti način. Pri tomu nije bitna vrsta teksta, bitno je da je tekst prilagođen uzrastu i karakteru pojedinog razreda, a najbitnije je čitati ga djeci s užitkom i strašću te ih barem pokušati „zaraziti“ čitalačkim entuzijazmom. Svi razrednici i većina ostalih nastavnika prihvatili su sudjelovati u projektu, a s njegovom provedbom krenuli su već od prvog tjedna nastave u drugom polugodištu.

Kako su naši najvažniji saveznici u radu s djecom upravo njihovi roditelji, ravnateljica je projekt predstavila Vijeću roditelja, a učiteljice razredne nastave u istu svrhu organizirale su 1. ožujka roditeljski sastanak. Pred iznimno velikim brojem roditelja školska knjižničarka održala je vrlo zanimljivo predavanje, ne samo o školskom projektu nego o važnosti čitanja naglas djeci od rođenja. Također, predložila im je veliki broj autora s čijim izborom nikako ne mogu pogriješiti, kao i nekoliko mrežnih stranica s aktualnim listama slikovnica i knjiga za djecu koje preporučuju upravo knjižničari.

Hvala svima – i nastavnicima i roditeljima – koji su se odlučili angažirati te „izazivati“ djecu na čitanje i uživanje u njemu. smiley