Novosti i zanimljivosti
Detektivska večer u 3. razredu
Autor: Autorizirani korisnik iz druge škole , 11. 2. 2021.

Ovoga smo tjedna u 3. razredu uživali u Detektivskoj večeri uz „Slučaj Prepolovitelja Tika i Pika“ i „Slučajeve Macana Detektiva“. Puno novoga, još više začudnoga, a najviše komičnoga s nama su podijelili Ela, Sergej i Antonela.

Kako nam autorski dvojac dogodovština Tika i Pika dolazi iz Finske, Ela nas je u Detektivsku večer uvela kratkim izlaganjem o toj državi, Fincima i njihovim običajima. Zaključili smo kako Fincima nije lako tijekom 73 dana polarnoga dana i 51 dana polarne noći. Možda su zbog toga razvili sasvim poseban smisao za humor koji se vidi i u njihovim najpoznatijim sportovima: nogomet u blatu, prenošenje žena i natjecanje u bacanju mobitela (uz skijanje, hokej i nordijsko hodanje). No, i s ovim dalekim sjevernim narodom povezuje nas jedan lipanjski datum odnosno njegovo slavlje. Koji je to datum, pronaći ćete u njezinoj prezentaciji, kao i odgovor na pitanje zašto nas je posebno oduševilo selo Rovaniemi. Prezentacija trećašice Ele, također, može vas poučiti kako se svaka prezentacija, referat, plakat odnosno bilo koji drugi rad treba završiti. Razlog više da je svakako pregledate!

Detektivsku je večer nastavio Sergej predstavivši nam strip (ili priču ili jedno i drugo) o braći Tiku i Piku, gorljivim i znatiželjnim Čudograđanima koji „proučavaju naš čudesni svijet i uvijek su spremni na nove pustolovine“, kao što pišu (i ilustriraju) Aino Havukainen i njezin suprug Sami Toivonen. Sergej nam je „Slučaj Prepolovitelja“ predstavio u obliku book trailera koji je izradio u aplikaciji Stop Motion Studio, a za nj je također sam osmislio, odsvirao i snimio glazbu. I to kako je objasnio, zbog copyrighta. Inspirirao ga je naslov odnosno naziv slučaja – Prepolovitelj. Naravno, nećemo vam reći ništa više, pokušajte sami otkriti u book traileru. Napomenut ćemo samo kako ova knjiga ima snažnu ekološku poruku. Koju? Naravno, saznat ćete budete li je pročitali.

Antonela se odlično nadovezala na Sergejevo izlaganje upoznavši nas sa zbirkom priča naše književnice Nade Horvat „Slučajevi Macana Detektiva“. Macan Detektiv i njegovi pomoćnici – Oštri Šarko i Lajavac – rješavaju složene kriminalističke slučajeve. Koliko su slučajevi složeni, Antonela nam nije htjela otkriti, samo je napomenula kako mnoge od njih zakomplicira upravo glavni lik – sam Macan Detektiv. Ovdje moramo istaknuti kako je Antonela naša najvrednija NMK-ovka: ovo joj je drugi NMK-ovski „nastup“ ove školske godine, a u međuvremenu je izradila i Sunčev sustav koji lebdi iznad našega Čitateljskoga kutića.

Detektivsku večer zaključili smo s malim istraživanjem: zašto u rješavanju slučajeva detektivima pomažu otisci prstiju koje pronađu na mjestu zločina? Zato jer svaka osoba ima jedinstveni otisak prsta.

Veseo i zdrav pozdrav do idućih NMK-ovskih vijesti! smiley