Nastava 27.4.2020.
Autor: Draženka Jančić, 27. 4. 2020.

Pozdravljam vas sve u novom tjednu. Nastava ovaj tjedan traje do četvrtka. Šaljite mi svi svoje radove da vidim kako napredujemo.

TREĆI RAZRED

ENGLESKI JEZIK

Dragi trećaši,

vaši današnji zadaci su:

1. Usmeno odgovoriti na pitanja iz 2. zadatka na 52. str.
  2. Na 53. stranici u udžbeniku riješiti 3. zadatak. U zadatku su započete rečenice. Treba ih završiti tako da napišete tko što ima odjeveno,a to piše na slici. Priču pisati u PISANKU.
  3. Riješiti 4. zadatak u radnoj bilježnici na 52. str.

Puno pozdrava od teacher Sanje!

HRVATSKI JEZIK

Pročitaj još jednom priču Sve su gliste iste na str.196. u udžbeniku a zatim odgovori na pitanja od 8. do 14. na str.199. i 200.

David: U zelenom udžbeniku(Slovo po slovo 1) na str. 94. pronađi pjesmu Žuti maslačak. Pročitaj je i odgovori na pitanja ispod pjesme i na str.95.

MATEMATIKA

Danas ćemo učiti Pisano množenje dvoznamenkastog broja jednoznamenkastim brojem(umnožak broja desetica veći je od 9). Pronađi naslov na str.56. u udžbeniku. Prvo riješi 1.zadatak a zatim pročitaj 2.zadatak. Postupak je isti kao prije samo sad broj desetica prelazi u stupac stotica. Riješi preostale zadatke.

David: riješi u radnoj bilježnici na str.51. zadatke 1.,3. i 5.

ČETVRTI RAZRED

ENGLESKI JEZIK

Drage četvrtašice,

vaši zadaci su:

1. Uz pomoć CD-a naučiti čitati tekst What`s for breakfast.
  2. Prepisati u bilježnicu:

What`s for breakfast?

(Što imamo za doručak?)

breakfast – doručak

lunch – ručak

dinner – večera

supper – lagana večera(oko 18,00 sati)

a snack – užina

pancakes – palačinke

boiled eggs – kuhana jaja

fried eggs – pečena jaja

sausages – kobasice

crisps – grickalice

meat – meso

fish – riba

soup – juha

salad – salata

doughnut – hrafna

ham – slanina

I like ____________________________

I don`t like _______________________

U prvoj rečenici na crtu napisati hranu koju volite, a na crtu u drugoj rečenici hranu koju ne volite jesti.

3.U radnoj bilježnici riješiti 1. zad. na 51. str. i 3. zad. na 52. str.

Pozdrav od teacher Sanje!

HRVATSKI JEZIK

Danas ćemo upoznati neke endemske biljke(biljke koje rastu samo na tom području i više nigdje na svijetu). Ne šalim se,znam da ovo nije sat Prirode i društva. Vidjet ćete i čuti kad poslušate i pročitate priču Domaća zadaća,Vesne Skočir na str.184. u udžbeniku. Nakon što poslušate i pročitate priču,riješite pitanja nakon priče sve do 12. pitanja.

Valerija:odgovori na prvaih 6.pitanja. Evo ti skraćeni tekst.

Domaća zadaća

-Velebitska degenija, hrvatski zvončić, dubrovačka zečina, hrvatska žutika, pjeskarica, dalmatinski buhač… - čulo se iz Marinove sobe.

- Što radiš?- prekine ga djed.

- Pokušavam naučiti hrvatske endemske biljke.

- Kad završiš nabrajanje, znat ćeš koliko si i prije znao.

- Djede, u koju si ti školu išao, i kad?! – frkne Marin.

- To su samo nazivi – nastavi djed – Je li velebitska degenija stablo, grm ili cvijet? Smije li se ubrati, držati u vazi? Kakve je boje ili gnijezde li se u njoj ptice?

- Pa raste na planini, mogla bi biti stablo.

Djed traži po polici s knjigama. Pronalazi jednu knjigu, stavlja naočale i čita:

-Velebitska degenija najrjeđa je biljka u Hrvatskoj. Nalazi se na kovanici od 50 lipa.

Marin vidi da je djed uporan a i krivo mu je što se otresao onako na njega.

-Čekaj, proguglat ćemo malo.

Uključi računalo, u prazan okvir internetske tražilice utipka naziv biljke. Potom odabere opciju Slike. Pokaže se mnoštvo sličica. Klikne na jednu. Slika se uveća. Preko cijelog ekrana vide se žuti cvjetići velebitske degenije kako izviru iz sivog kamena. Činilo se da se planina kiti najvrjednijim nakitom. Pogledao je i slike svih ostalih biljaka.

Možda sutra i ne bude petica, ali mu to i nije bilo važno. Sa svojom je zadaćom bio zadovoljan.

Vesna Skočir

MATEMATIKA

Danas ćemo još malo mjeriti površinu pravokutnika i kvadrata. Pronađite u udžbeniku na str.66. naslov Mjerenje površine pravokutnika i kvadrata. Pripremite kvadrat koji ste izrezali iz papira(onaj čije su stranice 1cm)i prislanjajući ga na pravokutnike i kvadrate u udžbeniku,izmjerite njihovu površinu u zadacima u udžbeniku.

U bilježnicu prepišite:

Riješite sve zadatke iz udžbenika.

Valerija:pronađi u Moj mali matematički svijet II na str,103. naslov Crtanje kvadrata. Pogledaj video crtanja pravokutnika pa riješi zadatke na 104.,105. i 106.strani.