Nastava 28.4.2020.
Autor: Draženka Jančić, 28. 4. 2020.

Dobar dan svima želim! Riješimo današnje zadatke i izađimo na dvorište ili u šetnju s roditeljima. Uživajte u suncu!

TREĆI RAZRED

HRVATSKI JEZIK

Danas vježbamo čitanje po ulogama. Pronađi u udžbeniku na str. 208. igrokaz Svađa,Dražene Šole. Odgovori na 1. i 2.pitanje iz udžbenika a zatim izaberi jednu ulogu iz igrokaza i pokušaj naučiti izražajno čitati.

David:U zelenom udžbeniku(Slovo po slovo 1) na str. 96. pronađi slovo Č . Napiši slovo u 1. zadatku i ispiši u pisanku sve redove kod slova Č. Pročitaj na glas riječi i rečenice iz 3.zadatka.

MATEMATIKA

Ponavljamo i dalje množenje. Pronađi u radnoj bilježnici na str.52. naslov Pisano množenje dvoznamenkastog broja jednoznamenkastim brojem(umnožak broja desetica veći je od 9)i riješi od 1. do 4.zadatka.

David:Danas ćemo učiti Pisano množenje dvoznamenkastog broja jednoznamenkastim brojem(umnožak broja desetica veći je od 9). Pronađi naslov na str.56. u udžbeniku. Prvo riješi 1.zadatak a zatim pročitaj 2.zadatak. Postupak je isti kao prije samo sad broj desetica prelazi u stupac stotica. Riješi ostale zadatke.

LIKOVNA KULTURA

Izađi u prirodu,pogledaj cvijeće oko sebe i ptice,drveće,sunce... Pokušaj nacrtati samo jedan dio svog dvorišta ili susjedne livade ili šumarka... Crtaj drvenim bojicama ili flomasterima.

TJELESNA I ZDRAVSTVENA KULTURA

Poigraj se loptom u dvorištu, preskači uže, trči ili vozi bicikl.

ČETVRTI RAZRED

HRVATSKI JEZIK

Pročitaj još jednom ili poslušaj snimku priče Domaća zadaća.

Odgovori na pitanja od 13. do 19. na str.187. i 188.

Valerija:odgovori na pitanja u udžbeniku na str.186 od 7. do 12. Evo ti skraćeni tekst.

Domaća zadaća

-Velebitska degenija, hrvatski zvončić, dubrovačka zečina, hrvatska žutika, pjeskarica, dalmatinski buhač… - čulo se iz Marinove sobe.

- Što radiš?- prekine ga djed.

- Pokušavam naučiti hrvatske endemske biljke.

- Kad završiš nabrajanje, znat ćeš koliko si i prije znao.

- Djede, u koju si ti školu išao, i kad?! – frkne Marin.

- To su samo nazivi – nastavi djed – Je li velebitska degenija stablo, grm ili cvijet? Smije li se ubrati, držati u vazi? Kakve je boje ili gnijezde li se u njoj ptice?

- Pa raste na planini, mogla bi biti stablo.

Djed traži po polici s knjigama. Pronalazi jednu knjigu, stavlja naočale i čita:

-Velebitska degenija najrjeđa je biljka u Hrvatskoj. Nalazi se na kovanici od 50 lipa.

Marin vidi da je djed uporan a i krivo mu je što se otresao onako na njega.

-Čekaj, proguglat ćemo malo.

Uključi računalo, u prazan okvir internetske tražilice utipka naziv biljke. Potom odabere opciju Slike. Pokaže se mnoštvo sličica. Klikne na jednu. Slika se uveća. Preko cijelog ekrana vide se žuti cvjetići velebitske degenije kako izviru iz sivog kamena. Činilo se da se planina kiti najvrjednijim nakitom. Pogledao je i slike svih ostalih biljaka.

Možda sutra i ne bude petica, ali mu to i nije bilo važno. Sa svojom je zadaćom bio zadovoljan.

Vesna Skočir

MATEMATIKA

Ponovit ćemo mjerenje površine pravokutnika i kvadrata. U radnoj bilježnici na str.62. uz pomoć izrezanog kvadrata riješi sva četiri zadatka.

Valerija: Ponovit ćemo crtanje pravokutnika i kvadrata. Riješi 3. i 5.zadatak iz zelene radne bilježnice na str. 59. i pronađi u Moj mali matematički svijet II str.107 i riješi zadatke.

LIKOVNA KULTURA

TJELESNA I ZDRAVSTVENA KULTURA

Poigraj se loptom u dvorištu, preskači uže, trči ili vozi bicikl.