Upisi u srednje škole - Objavljena Odluka o upisu
Autor: Ana Sutlić, 26. 5. 2023.

Poštovani roditelji i učenici,

službeno je objavljena Odluka o upisu učenika u I. razred srednje škole u školskoj godini 2023./2024. Posebno ističemo članke IX. do XIII. u kojima se nalazi ovogodišnji Kalendar upisa. Odluku možete pronaći ovdje: Odluka o upisu učenika u I. razred srednje škole u školskoj godini 2023./2024. (nn.hr).

U skladu s Kalendarom, upisi službeno kreću 29. svibnja s:

• Početkom prijava u sustav - učenici bi se trebali kroz naredno vrijeme prijaviti u sustav i pregledati osobne podatke i javiti se razrednicima u slučaju da neki od podataka nije ispravan kako bi ga razrednik provjerio i po potrebi ispravio u e-Matici.
  • Iskazom interesa za sportske odjele (do 9. lipnja) - kandidati koji planiraju upisati razredne odjele za sportaše moraju u sustavu (https://srednje.e-upisi.hr) do spomenutog roka iskazati interes za razredne odjele za sportaše. To čine tako da na kartici Moji podaci unesu sport, mjesto i klub u kojem treniraju. Prema Pravilniku, čl. 14:

(1) Pravo prijave za upis u razredne odjele za sportaše ima kandidat koji je uvršten na rang-listu određenoga nacionalnoga sportskoga saveza.

• Početkom prijava programa kandidata s teškoćama u razvoju (do 16. lipnja) - prema Pravilniku, čl. 23 to su sljedeći kandidati:

(1) Kandidat s teškoćama u razvoju, odnosno težim zdravstvenim teškoćama, a koje su utjecale na postizanje rezultata tijekom prethodnog obrazovanja i/ili mu značajno sužavaju mogući izbor programa obrazovanja i zanimanja, je kandidat koji je osnovnu školu ili dio osnovnoškolskog obrazovanja završio prema rješenju nadležnog upravnog tijela županije, odnosno Grada Zagreba (u daljnjem tekstu: Ured) o primjerenom programu obrazovanja.

(2) Kandidati iz stavka 1. ovoga članka rangiraju se na zasebnim ljestvicama poretka, a temeljem ostvarenog ukupnog broja bodova utvrđenog tijekom postupka vrednovanja, u programima obrazovanja za koje posjeduju stručno mišljenje službe za profesionalno usmjeravanje Hrvatskoga zavoda za zapošljavanje.

U skladu s Pravilnikom, kandidati s teškoćama u razvoju moraju pribaviti stručno mišljenje Službe za profesionalno usmjeravanje Hrvatskog zavoda za zapošljavanje za u pravilu šest, a najmanje tri programa i s tim popisom prijaviti programe kod nadležnog županijskog upravnog odjela za obrazovanje odnosno Gradskog ureda za obrazovanje, sport i mlade Grada Zagreba.

Pozivamo vas da prenesete roditeljima/skrbnicima navedenih kandidata informaciju o rangiranju na zasebnim ljestvicama poretka i načinu prijave programa.

• Početkom dostave dokumentacije kojom se ostvaruju dodatna prava za upis, dostavljaju se putem https://srednje.e-upisi.hr (do 26. lipnja za kandidate s teškoćama u razvoju, do 6. srpnja za redovite kandidatekandidati mogu ostvariti pravo na jedan ili dva dodatna boda ili aktivaciju prava prednosti (Pravilnikčlanci 20 i 21). Posebno napominjemo kako kandidati s teškoćama u razvoju na preliminarnom rangiranju nemaju pravo na aktivaciju prava prednosti na temelju zdravstvenih teškoća (Pravilnikčl. 19).

Drugi važni datumi:

• Objava konačnih ljestvica poretka za kandidate s teškoćama u razvoju je 27. lipnja.
  • Početak prijava programa za redovite kandidate je 28. lipnja.
  • Objava konačnih ljestvica poretka za redovite kandidate je 10. srpnja.
  • Prijenos upisnica na sustav je od 10. do 13. srpnja

Roditelje/skrbnike i kandidate možete uputiti na materijale koji su im namijenjeni - hodograme i upute koji se nalaze pod Korisničkim uputama na https://srednje.e-upisi.hr. Također vas pozivamo na konzultiranje Čestih pitanja na https://srednje.e-upisi.hr.

Za kraj, obavještavamo vas kako su od ove godine ukinute prijavnice. Kandidati više nisu dužni evidentirati prijavnicu i škole ih nisu dužne verificirati. U skladu s ovom promjenom je donesen i Kalendar. Ova promjena donesena je s ciljem administrativnog rasterećenja većine dionika upisnog postupka. Postupak prijenosa i verificiranja upisnica ostaje isti.

Za sva pitanja javite se na helpdesk@skole.hr ili pozivom na broj 01/6661 500.

Srdačan pozdrav šalje vam,

CARNET Helpedesk