Projektni dan "Tolerancija"
Autor: Ana Sutlić, 19. 11. 2011.

U petak, 18.11.2011. godine, učenici od 1. do 4. razreda Matične škole Mahično i Područne škole Goršćaki održali su Projektni dan pod nazivom "Tolerancija".

U sklopu programa "Za sigurno i poticajno okruženje u školama" te u sklopu obilježavanja Mjeseca borbe protiv ovisnosti, Međunarodnog dana tolerancije i Međunarodnog dana djeteta održali smo Projektni dan s temom tolerancije.

Rad je bio organiziran u obliku radionica, nakon čega je uslijedila prezentacija uradaka s radionica. Učenici su slučajnim odabirom raspoređeni u radionice koje su bile vrlo raznolike i kreativne.

A ovako je to izgledalo u radionicama i na prezentaciji:

"Otvorite srca za svu djecu" naslov je radionice koju je vodila učiteljica Braka Grčić. Učenici su pisali kratke sastavke ili crtali crteže na temu tolerancije. Na kraju su sve radove stavili na plakat i poručili svima da otvore svoja srca za svu djecu.

Učiteljica Katarina Kranjčec i njezina grupa na radionici su osmislili koreografiju za pjesmu "Kad se male ruke slože" što je ujedno i naziv radionice.

Radionicu "Ljudi od papira" vodila je učiteljica Valentina Lukežić. Učenici su najprije izrezali dvoje djece, na jednom djetetu napisali su negativna ponašanja a na drugom djetetu pozitivna ponašanja vezana uz toleranciju, prijateljstvo, poštivanje drugih...

Učiteljica Renata Sambol vodila je radionicu "Dajmo peticu za toleranciju". Putem plakata učenici i učiteljica htjeli su prikazati svima na duhovit način neke životne situacije koje zahtjevaju određenu dozu tolerancije.

Učiteljica Draženka Jančić i njena grupa izradili su "Slikovnicu" u kojoj su pomoću crteža i teksta prikazali razgovor između različitih životinja na temu prijateljstva.

Radionicu "Komunikacija" vodila je vjeroučiteljica Klara Čohan. Učenici  su nas poučili pravilima komunikacije, a putem različith igara (igre zrcala, čvora, povjerenja..) prikazali su neverbalnu komunikaciju.

Učiteljica Jasmina Štefan i njena grupa izradili su "Bonton tolerancije" koji sadrži skup pravila kako bi se trebali odnositi prema siromašnima, invalidima, ljudima druge vjere, rase jednom rječju drugačijima od nas.

Na kraju Projektnog dana svi učenici i učitelji pod vodstvom radionice "Kad se male ruke slože" pjevali su i plesali na spomenutu pjesmu.