Razredne obavijesti
Utorak, 14.4.2020.
Autor: Katarina Kranjčec, 13. 4. 2020.

Dragi MOJI, eto nas u još jednom tjednu nastave na daljinu, svašta sam vam pripremila, zavirite...

PRIRODA I DRUŠTVO

Već smo učili osnovno o prometu i vi ste svakodnevnim dolaskom u školu bili aktivni sudionici prometa. Sada se sve to promijenilo i u školu ne dolazite, ali promet nije potpuno stao. Kako biste obnovili svoja znanja ponovno pogledajte 108. i 109. stranu u svojem udžbeniku te usmeno odgovorite na postavljena pitanja. Kada budete sigurni da sve znadete riješite 51. stranu u vašim radnim bilježnicama.

Istraživački zadatak je tijekom dana pratiti promet koji se odvija na cesti ispred vaše kuće. Nacrtati u bilježnicu tablicu i zabilježiti u tablicu koliko je vozila (automobila, kamiona, traktora, motocikla, bicikla, vlak?) prošlo, možete pratiti i kretanje pješaka. Svatko od vas imat će drugačije podatke u tablici ovisno o gustoći prometa u vašem mjestu.

Primjer:

5.

4.

3.

2.

1.

AUTOMOBIL

TRAKTOR

BICIKL

PJEŠAK

ZABAVA I UČENJE:

HRVATSKI JEZIK

Ako još netko nije naučio razliku između SLOVA i GLASA danas je pravo vrijeme upravo za to. Prilažem vam dvije prezentacije uz koje ćete utvrditi svoje znanje.

Pri učenju pomoći će vam i vaša početnica i zadatci na 124., 125., 126. i 127. strani.

U pisanke A zapisat ćete :  GLAS, SLOVO, RIJEČ

GLASOVE IZGOVARAMO.

SLOVA PIŠEMO.

RIJEČI MOŽEMO IZGOVORITI I NAPISATI.

IZGOVORENA RIJEČ SASTOJI SE OD GLASOVA. GLASOVE ČUJEMO!

NAPISANA RIJEČ SASTOJI SE OD SLOVA. SLOVA VIDIMO!

ZADATAK ZA IDUĆA DVA TJEDNA JE ČITANJE LEKTIRE. NAUČILI STE PISATI SVA SLOVA, ZNATE ČITATI. PRVA SAMOSTALNA LEKTIRA BIT ĆE ŽIVOTINJSKA ABECEDA IVANKE BOROVAC.

Nakon što pročitate ovo zanimljivo štivo izabrat ćete jednu životinju (ne mora biti iz knjige) te istražiti zanimljivosti o njoj. Napisat ćete nekoliko rečenica i staviti ih na lino.it ploču koja se nalazi na priloženom linku

U gornjem desnom uglu lino.it ploče nalaze se prazni listići, izaberite jedan i na njega napišite o izabranoj životinji. Fotografiju prilažete klikom na ikonu fotografije. U TAG obavezno upišite svoje ime da znamo tko je pisao. Pazite da ne stavite svoj listić preko nekog postojećeg. Listiće pomičete „dlanom“ koji je na ploči. Tim se dlanom možete kretati po cijeloj ploči.

ENGLESKI JEZIK

Dragi moji đaci prvaci,

Krećemo u nove radne pobjede, a vaši današnji zadaci su:

1. Slušati i naučiti pjevati pjesmicu Red, pink and blue (pomoći će vam „munjica“ koju trebate skenirati

2. Riješiti 3. i 4. i 5. zadatak u radnoj bilježnici na 61. stranici

Puno pozdrava od teacher Sanje!

MATEMATIKA

Nadam se da ste svi izvrsno usvojili zbrajanje i oduzimanje do 10 i da vam to ide kao od šale.

Ipak još jedan je IZAZOV pred vama, sve već znate. Zapišite zadatke u bilježnicu i zamolite nekog odraslog da vam mjeri vrijeme potrebno za rješavanje zadataka.

8 – 7 =     10 – 3 =    6 – 6 =      9 - 7 =     5 – 3 =

1 + 7 =    4 + 6 =      3 + 7 =      2 + 5 =    3 + 6 =

Ali danas učimo i novo gradivo, nove sadržaje. Ako ste dobro naučili zbrajati i oduzimati do 10 ni ovo vam neće biti teško.

Otvorite svoje udžbenike na 64. strani. Pogledajte dobro 1. zadatak. Izbrojite koliko je plavih pisanica u punoj kutiji. Ima ih 10, 1 D, a u drugoj kutiji još su 2 (2 J) plave pisanice (10 + 2 = 12), dakle 12 (1 D i 2 J) plavih pisanica. Ali u kutiji su još i 3 (3 J) crvene pisanice. Pribrojite crvene pisanice plavima

12 + 3 = 15                   1D 2J + 3J = 1D 5J

Uočite da se broj desetica (D) nije promijenio, promijenio se samo broj jedinica (J).

Ako pak od ukupnog broja (15)  pisanica u kutijama oduzmemo 3 pisanice ponovno se neće promijeniti broj desetica, već samo jedinica

15 – 3 = 12               1D 5J – 3J =1D 2J

Uz pomoć žetona ili svoje računske gusjenice riješite 2. i 3. zadatak u udžbeniku na 64. strani.

U bilježnice napišite, ali i izračunajte: ZBRAJANJE I ODUZIMANJE (12+3, 15-3)

6 + 2 =                16 + 2 =                 9 – 3 =                    19 – 3 =

1 + 5 =                11 + 5 =                 7 – 4 =                    17 – 4 =

5 + 4 =                15 + 4 =                 6 – 5 =                    16 – 5 =